Güneydoğu yine savaş alanı

Cizre, Şanlıurfa, Doğubeyazıt ve Yüksekova’da yaşanan olaylarda gerilim tırmandı.

Cizre’de Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi için DTP tarafından düzenlenen yürüyüşe polis müdahale ederek izin vermedi. Atatürk Parkı’nda bu sabah erken saatlerde aralarında Şırnak Belediye Başkanı DTP’li Ramazan Uysal ve İdil, Silopi ile Cizre belediye başkanlarının da bulunduğu yaklaşık 4 bin kişi toplandı.

Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal’ın “Karayolunda değil Cudi Mahallesi’nde yürüyeceğiz ve orada basın açıklaması yapıp dağılacağız” talebi polis tarafından kabul edilmedi. Bu arada ilçenin bir çok giriş noktasında önlem alan güvenlik güçleri, çevre il ve ilçelerden gelerek yürüyüşe katılmak isteyenleri ilçeye sokmayarak geri gönderdi.

Cudi ve Nuh mahallelerinde de yaklaşık 1000 kişi, 200 metre mesafedeki Atatürk Parkı’na gitmek üzere İdil karayolu üzerinde toplandı. Göstericiler, karayolu üzerindeki Karayolları Şube Müdürlüğü bahçesinde önlem alan çevik kuvvet ekipleri ile özel harekat timlerine taşlarla saldırdı. Polis, grubu dağıtmak için panzerlerden tazyikli su sıkıp gözyaşartıcı bomba kulandı.

Polis, bu sırada Atatürk Parkı’nda toplananları da yaptığı anonslarla dağılmaları yönünde uyardı. Burada toplananların dağılmaması üzerine Dörtyol Mevkii’nde önlem alan çevik kuvvet ve özel harekat timleri, gözyaşartıcı bomba ve panzerlerden tazyikli su sıkarak müdahale etti. Aralarında kadınların da bulunduğu göstericiler, parktan çıktıktan sonra polise taş atarak karşılık verdi. Savaş alanına dönen Cizre’de sokak aralarına dağılarak barikatlar kuran göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da DTP’li vekillerin de katıldığı yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı, “Özgür irade, demokratik çözüm” yürüyüşü sırasında bir grup, kendilerini protesto eden grubun bulunduğu Ülkü Ocakları binasını ve çevredeki işyerlerini taşladı.. Gerginlik sürüyor…

DOĞUBAYAZIT

Ağrı’nın Dopubayazıt İlçesi’nde Demokratik Toplum Partisi (DTP) ilçe teşkilatı önünde toplanan bir grup, izinsiz yürüyüş düzenlemek istedi. İlçe merkezinde yoğun güvenlik önlemi alan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gurubun yürüyüş yapmasına izin vermeyerek dağılmaları konusunda uyarı yaptı.

Polisin uyarısına rağmen terör örgütü lehine slogan atarak polise taşla saldıran grubu güvenlik güçleri, biber gazı ile müdahale ederek dağıttı.

Ara sokaklara dağılan ve yola barikat kuran 20 gösterici polis tarafından gözaltına alındı.

İlçedeki iş yerleri ve okullara zarar veren göstericiler nedeniyle esnaf kepenk kapattı. Ara sokaklarda izinsiz gösterilerin devam ettiği öğrenildi.

YÜKSEKOVA

Kandil ve Mahmur Kampından gelen 9 kişinin de katıldığı Hakkaki’nin Yüksekova ilçesindeki mitingde olaylar çıktı. Miting de yapılan konuşmaların ardından bir grup ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada ilçe merkezinde bulunan polis araçlarını taşlanması üzerine olaylar çıktı. Olaylar devam ediyor.

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde DTP’nin düzenlediği mitinge Kandil ve Mahmur kampından dönen PKK’lılar da katıldı. Mitingde Mahmur Kampı’ndan gelen Bülent Aka, Kürtçe konuştu ve ”Kürtler kendi marşlarını okumak istiyor” dedi.

DTP’nin Yüksekova İlçesi’nin Cumhuriyet Mahallesi’nde düzenlediği mitinge, Kandil ve Mahmur Kampı’ndan Türkiye’ye gelen 34 PKK’lıdan Elif Uludağ, Hüseyin İpek, Zehra Tunç, Bülent Aka, İsmail Ayaz, Fatma İzer, Sait Şedal, Mikail Soydan, Menekşe Soydan ile Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, DTP İlçe Başkanı Nazif Ataman ve yakalaşık 10 bin kişi katıldı. Mitingte PKK bayrakları ve elebaşı Öcalan’ın posterleri açıldı. Mahmur Kampı’ndan gelen Bülent Aka, Türklerin İstiklal Marşı’nı okuduğunu belirterek, Kürtlerin’de artık kendi marşlarını okumak istediğin söyledi.

Olaylar çıkmadan önce mitingin ilk konuşmacısı PKK’lı Elif Uludağ oldu. Uludağ yaptığı Kürtçe konuşmasında, Öcalan’ın çağrısı üzerine geldiklerini hatırlatarak Ak Parti’nin önünde bir fırsatın bulunduğunu ve bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini iddia etti. PKK’lı Uludağ, Öcalan muhatap alınmadan sorunun çözülemeyeceğini belirterek şöyle konuştu:

“Eğer bu sorunu çözmek istiyorlarsa Öcalan’ı ve PKK’yı muhatap alacaklar. İlla bunları muhatap almayacaklarını söylüyorlarsa, o zaman Kürtlerin meclisteki temsilcisi olan DTP’yi muhatap alsınlar. Kürt halkı bugüne kadar Öcalan ve gerillalarına sahip çıktı. Bundan sonra da sahip çıkacaktır. PKK’nın ve Kürtlerin bazı talepleri var. Öcalan’ı serbest bıraksınlar. 1982 Anayasası değiştirilsin. Çünkü bu anayasa ile açılımdan söz etmek mümkün değil. Koruculuk sistemi kaldırılsın. Bu sistemin kalkması ile birlikte köylerini boşaltanlar köylerine dönecektir. Kürtlerin kendi dilleri anayasal güvence altına alınarak serbest bırakılmalı. Bu şartlar yerine getirilirse o zaman PKK’lılar gruplar halinde gelip teslim olurlar. Aksi takdirde gelmeleri mümkün değil.”

Mitingin bir diğer konuşmacısı ise Mahmur Kampı’ndan gelen Bülent Aka oldu. Aka konuşmasını Kürtçe yaptı. Aka, artık kendi marşlarını okumak istediklerini belirterek, “Eğer İstiklal Marşı okunuyorsa, Kürtler de kendi marşlarını okumak istiyor. Dağlarda herşey vatan için yazılıyor. Biz de aynısını söylüyoruz. Vatanımızı seviyoruz. Ne mutlu Türk diyene yazılmıyor biz de ne mutlu insanız diyoruz. Vatan bir bütündür ama bu vatan demokratik ve özgürlükçü olursa bir bütündür” dedi.

Bu arada mitinge katılanlar Kandil ve Mahmur’dan gelenlerle tokalaşmak istemesi izdihama neden oldu.

EYLEMLERDE 2 KİŞİ YARALANDI

Miting sonrası çıkan olaylar ise hala devam ediyor. Göstericiler Yüksekova-Şemdinli karayolunu da kapatarak polise taş atmayı sürdürdü. Mahalle aralarında ise polis ve göstericiler arasında kovalamaca yaşanıyor. Olayların başlaması üzerine ilçedeki tüm işyerleri kapandı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı ilçede bir polis memuru ile bir vatandaşın da çıkan olaylarda yaralandığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.