Göçmenler İngiltere’de iş piyasasını terk ediyor

LONDRA – Brexit yaklaştıkça İngiltere’deki iş yerleri hem Avrupa Birliği vatan­daşları hem de diğer ülkelerden ge­len işçiler için çekiciliğini yitiriyor.

İnsan kaynakları kuruluşu CIPD tarafından yapılan ve bin işvere­nin dahil edildiği araştırma, ülke genelindeki iş yerlerinde çalışan göçmen sayısının azalmasıyla şir­ketlerin işçi eksikliği sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

CIPD’nin açıklamalarına göre, personel açıklarını doldurma ko­nusunda yaşanan sıkıntılar, işve­renlerin maaşları yükseltmesine yol açıyor.

Yayınlanan son resmi veriler, İn­giltere dışındaki ülkelerde doğan iş­çilerin sayısının hem geçen yılın ni­san ve haziran ayları arasında hem de bu yılın aynı döneminde 58 bin azaldığını ortaya koydu. 2016 ve 2017 yılları arasında aynı dönemi kapsayan verilerde ise göçmen işçi sayısının 263 bin arttığı görülüyor.

CIPD, kısa vadedeki istihdam ge­leceğinin güçlü bir görüntü çizmeye devam ettiğini fakat, işgücü ve va­sıflı işçi konusunda yaşanan eksik­liklerin giderek arttığını söylüyor.

CIPD’den Gerwyn Davies, ko­nuyla ilgili şu açıklamalarda bu­lundu: “Veriler, istihdamın güçlü ve işsizliğin düşük olduğu bir dö­nemde İngiltere’nin, özellikle AB vatandaşı olmayan kişiler olmak üzere İngiltere dışında doğan kişi­ler açısından yaşamak ve çalışmak için cazip bir ülke olma özelliğini yitirdiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.