Google’un tableti Nisan’da…

18 santim genişiliğindeki tablet bilgisayarların lideri olan Amazon Kindle Fire’ın özelliklerini benimseyen Nexus, Fire ile aynı fiyattan, 200 dolara satılacak. 1280×800 çözünürlüğe sahip olacak Nexus, Android 4.0 (Dondurmalı Sandviç) işletim sistemi kullanacak. Ekran çözünürlüğü 1024×600 olan Fire ise Android 2.3 (Gingerbread) işletim sistemiyle çalışıyor.

Nexus, şu ana kadar beliren özellikleriyle Fire’dan üstün. Ancak Amazon’un, tablet bilgisayar piyasasının ikinci sırasındaki Fire’ın yeni modelini birkaç ay içinde tanıtması bekleniyor.

Fire’ın bir diğer rakibi Barnes&Nobles’ın ürettiği Nook Tablet. Google’dan daha hızlı harekete geçen Barnes&Noble, yeni modelini bu hafta piyasaya tanıttığı Nook Tablet’in fiyatını 200 dolara indirdi.

Analistler ise donanım dünyasında Google’ın çok daha avantajlı olacağını düşünüyor. Android kullanan akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar üzerinden uygulamalarını giderek yayan Google, Motorola’yı satın alarak donanım dünyasında da önemli bir oyuncu haline geldi.

Google, Nexus serisi akıllı telefonları için Samsung ve HTC ile ortaklık kurdu. Android Dondurmalı Sandviç işletim sistemiyle çalışacak telefonların, akıllı telefon piyasasında 2012’in en iddialı ürünlerinden biri olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.