Greenpeace Başbakanlı’ğın görüşme talebini geri çevirdi

Akşam saatlerinde yapılan açıklamada, “Greenpeace olarak Gezi Parkı protestolarını destekliyor olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verildi.
Greenpeace Akdeniz’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

‘BAŞBAKANLIĞIN RESMİ TALEBİNİ GERİ ÇEVİRDİK’

“Geride bıraktığımız dakikalar içinde Başbakanlık Basın Danışmanlığı’ndan resmi bir görüşme talebi aldık. Bugün yaptığımız açıklamada belirttiğimiz nedenlere dayanarak bu resmi talebi geri çevirdik. Şiddetin sona ermesi ve uygun demokratik koşulların tekrar oluşması durumunda tüm yaşananlarla ilgili görüşlerimizi aktarmaya hazır olduğumuzu belirttik. Böyle bir müzakere sürecinin direkt olarak Taksim Dayanışması ile yürütülmesi gerektiğini; açıklamalarımızın Gezi Parkı’ndaki barışçıl protestoları desteklemek amaçlı olduğunu hatırlatırız.

ADIMIZ GEÇMESİNE RAĞMEN BİZE RESMİ DAVET ULAŞMADI

Dün akşamdan itibaren basında bir grup insanın Başbakan Erdoğan’la görüşeceğine ilişkin haberler yer aldı. Bu grup içerisinde kurumumuzun da ismi bulunmasına rağmen bu konuda henüz bizlere ulaşan resmi bir davet olmadı. Prensipte, Greenpeace barışçıl ve demokratik bir ortamda, çözüm odaklı yapılacak her türlü görüşme davetine açıktır.

BAŞBAKAN’LA GÖRÜŞMEDEN ÖNCE ŞİDDET SONA ERMELİ

Fakat bu sabah emniyet güçlerinin tekrar Taksim’e müdahale etmesi ile ortaya çıkan ve hâlâ devam eden şiddet ortamı, görüşmelerin sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabileceğine ilişkin bizlere güven vermiyor. Başbakan’la bir görüşme olmadan önce şiddet sona ermelidir. Gezi Parkı’na müdahale olmayacağının açıklanmasına rağmen Taksim Meydanı’na yapılan müdahalede kullanılan biber gazı, plastik mermi ve tazyiki su, Gezi Parkı’ndaki barışçıl protestocuları da etkilemiştir.

BARIŞÇIL PROTESTOLARIN ÖNEMİNİ İLETMEK İSTERİZ

Şiddet olayları sona erdikten sonra yakın gelecekte böyle bir çağrı olursa ve Greenpeace davet edilirse, buna hareketin temsilcisi sıfatıyla değil, görüşlerimizi bildirmek üzere katılabilir, Başbakan’a sağlıklı bir demokraside barışçıl protestoların önemini ve Gezi Parkı’nın park olarak kalması konusundaki talepleri iletmek isteriz. Hem parkın kaderi hem de çevreyle ilgili önemli kararlar alınırken halk görüşüne başvurulmamasıyla ilgili oluşan ortak endişeyi de kendisine aktarmak isteriz.

GEZİ PROTESTOLARINI DESTEKLEMEKTEN GURUR DUYUYORUZ

Geçtiğimiz hafta Taksim Dayanışması’nın Bülent Arınç’la görüşme yaptığını hatırlatırız. Biz Taksim Dayanışması’nın Hükümet’le yürüttüğü müzakere sürecini destekliyoruz ve bu konuda Hükümet’ten gelecek cevabı bekliyoruz. Greenpeace olarak Gezi Parkı protestolarını destekliyor olmaktan gurur duyuyoruz. Greenpeace’in açıklamaları buradaki hareket adına değil, hareketi desteklemek içindir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × two =