‘Görevden alamazsak yazıklar olsun’

Uluslararası Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Münih’te bulunan Baykal, gazetecilerle gündemdeki konulara ilişkin sohbet etti.


Dink cinayetiyle ilgili bazı emniyet yetkililerini de kapsayan bir soruşturma süreci başlatıldığını kaydeden Baykal, Trabzon Emniyet Müdürü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü’nün bu çerçevede görevden alındığını hatırlattı.


Bu süreçte İstanbul Emniyet Müdürünün göreve devam ettiğine dikkati çeken Baykal, “İstanbul Emniyet Müdürü neden hala göreve davam ediyor? Bu şekilde soruşturma sağlıklı sonuç verir mi? Ben adam gibi emniyet müdürü istiyorum. Bu olayla birlikte emniyet teşkilatının MR’ı çekiliyor. Bunu önemsiyorum. Türkiye’nin, karnına bıçağı sokup emniyetle ilgili ameliyatı yapması lazım” diye konuştu.


“HEP POLİS JANDARMAYI SUÇLUYOR”


“Derin devlet” tartışmalarına dikkat çekilmesi üzerine, “Derin devlet lafları gevezelik. Ne derin devleti” diyen Baykal, bir gazetecinin, Dink cinayetinin ardından “jandarma-polis çekişmesinin bir kez daha ortaya çıktığı” yönündeki sözleri üzerine, şunları söyledi:


“Ben hiçbir zaman jandarmanın polisi suçladığını, teşhir ettiğini görmedim. Şemdinli, Atabeyler, Dink cinayeti… Bir çırpıda aklıma bunlar geliyor. Her üç olayda da aynı manzara. Hep polis, jandarmaya dönük yapıyor. Görevini yapmayanlar görevini yapanları suçluyor. Sokakta gösteri yapanları coplayıp götüreceksin, adam cinayet işlemiş, Türkiye’ye müthiş bir kötülük yapmış, bayraklar, posterler, övgüler…”


“ŞİMDİ ALAMAZSAK YAZIKLAR OLSUN”


İçişleri Bakanının yasal olarak genel seçimlerden 3 ay önce görevini bırakmak durumunda kalacağını hatırlatan Baykal, “Zaten gidecek, ama oradan şimdi alamazsak yazıklar olsun. İçişleri Bakanının şimdi gitmesi lazım” dedi.


Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’e yönelik eleştirilerini de yineleyen Baykal, “Bütün bunların arkasında Türkiye’de kadrolaşmayı çığırından çıkaran Başbakanlık Müsteşarı var. Başbakanlık Müsteşarı, Cumhuriyetin, laikliğin, milliyetçiliğin dini yorumlanması gerektiğini söylüyor. Al sana emniyetin dini yorumu…” diye konuştu.


Hükümet çevrelerinden, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kararnameleri geri çevirdiği gerekçesiyle eleştiriler geldiğini kaydeden Baykal, ancak Başbakanlık Müsteşarı Dinçer’in geri çevirdiği kararnamelerin çok daha fazla olduğunu savundu.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.