“Görülmemiş din savaşı olabilir”

Guardian’da Kudüs’teki sinagog saldırısından sonra kentteki havayı yansıtmaya çalışan bir haber göze çarpıyor.

Haberde saldırıdan sonra bölgede daha önce örneği görülmemiş bir din savaşının yaşanabileceği yönündeki korkuları arttırdığı vurgulanıyor.

Guardian muhabirinin saldırıya uğrayan aşırı dinci Yahudiler’in çoğunlukta yaşadığı Ben hof mahallesindeki sinagogda konuştuğu David Herscowitz, mahalle sakinlerinin saldırıdan daha da güçlenmiş halde çıkacağını söylüyor.

Herscowitz, “İnsanlar kaygılı. Önlemlerini de alacaklardık. Kimse bunun burada yaşanmasını beklemiyordu. Biz dindar insanlarız ve tanrının bir planı olduğuna inanıyoruz. O nedenle burada insanların intikam çığlıkları attığını, barıştan ya da savaştan bahsettiğini duyamazsınız. Biz bunları siyasetçilere bırakıyoruz” diyor.

Haberde pekçok kişinin şiddet karşısında Herscowitz gibi inançlarına sarılıyor olmasına karşın, şiddet olaylarının bir din savaşına dönüşmesinden korkanlar da bulunduğu vurgulanıyor.

Guardian Adalet Bakanı Tzipi Livni, Maliye Bakan Yardımcısı Mickey Levy gibi İsrailli siyasetçilerin de bu tehlikeden bahsettiğine dikkat çekiyor. İsrail medyasında da bu tehlikeye dikkat çeken haber ve yorumlar yapıldığı kaydediliyor.

‘El Aksa inancımız, varlığımız’

Doğu Küdüs’teki Silvan mahallesinde bulunan bir caminin İmamı Musa Odeh’in sözlerine de yer veriliyor haberde. Odeh “Beş yıl önce Silvan’daki sorun daha çok yerleşimcinin geliyor olmasıydı. Şimdiyse mesele El Aksa. El Aksa bizim inancımızdır, varlığımızdır. İnsanlar onun için her şeyi feda etmeye hazır” diyor. Haber şöyle devam ediyor;

“El Aksa sorunu, önemli olsa da Filistin tarafındaki daha büyük bir güvensizliğin göstergesi oldu. İsrailli aşırı sağcı politikacıların Haremüşşerif’teki statükoyu değiştirme kampanyasını, Netanyahu hükümetinin denetim altına alamadığı ya da almak istemediği sıklaşan ziyaretler izledi. Bu da ayrışmaya, kısıtlamalara ve şiddet döngüsüne katkıda bulunan kapatmalara dönüştü. Netanyahu ya da üst düzey bakanların Yahudiler’in Haremüşşerif’i ziyaret etmesine izin veren, ancak dua etmelerine müsaade etmeyen statükoyu değiştirmek istemedikleri yönündeki açıklamalarına inanmıyorlar. El Aksa müftüsünden, Odeh gibi bir imama ve sıradan insanlara kadar hepsi tersini iddia ediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here