Grup Yorum konseri izlemek suç

“Sorular karşısında şaşırdım” diyen, Fransa’dan Erasmus programı ile okumaya geldiği Eskişehir’de 90 gün tutuklu kalan 21 yaşındaki Sevil Sevimli.

‘Grup Yorum konseri izlemek ve parasız eğitim pankartı açmaktan’ tutuklanmasıyla gündeme gelen Sevimli, tahliyesi sonrası yaşadıklarını Hürriyet’ten Fatih Tekeci’ye anlattı.

Sevimli’yi şaşırtan suçlamalar ise yasal: ‘Grup Yorum’un konserine gittin mi, 1 Mayıs’a gittin mi, 1 Mayıs pikniğine gittin mi, Güler Zele belgeselini izledin mi?..

Aslen Kahramanmaraşlı olduklarını, Türkiye’ye eğitimini tamamlamak için 6 yıl aradan sonra kendi isteğiyle geldiğini ifade eden Sevimli şunları anlattı:

“Gece gelip evimizi bastılar, aldılar ‘tutuklusun’ dediler. Ben parasız eğitimi savunuyorum. Bununla ilgili tüm afişleri evin ortasına yığdılar.

Aslında afişleri ben astım, arkadaşlarımla hiçbir ilgisi yok. Okulun içine asmıştım. İlk gece nezarethanede diğer arkadaşlarımı ayırıp beni tek bıraktılar. Sabah da bizi savcılığa sevk ettiler. Savunmamızı verdik. ‘Grup Yorum’un konserine gittin mi, 1 Mayıs’a gittin mi, 1 Mayıs pikniğine gittin mi, Güler Zele belgeselini izledin mi’ şeklinde sorular sordular. Bunların tamamına gittim. Sonuçta hepsi yasal. Bu sorular karşısında şaşırdım. Hem örgüt deyip hem de böyle sorular sordular.

Çıktıktan sonra herkesle kucaklaştım. Arkadaşlarımla birlikte yemek yedik. Hemen Fransa’ya gitmek gibi bir düşüncem yok. Normalde bu zamanlar gitmiş olacaktım. Ancak şimdi mahkemeyi bekleyeceğim.

Önce Türkiye’yi sonra dünyayı çok seviyorum. Ancak Türkiye’de gençlerin kendi hakkını savunmasını unutturuyorlar. Burada gençleri görüyorum eğlence, içki, sigara… Yani kendilerini unutuyorlar.”

5 DERSTEN GEÇTİ
İletişim Fakültesi öğrencisi Sevil Sevimli, cezaevinde kaldığı 90 gün boyunca 5 sınava girdiğini ve derslerini geçtiğini söyledi. Sevimli gelecek planlarıyla ilgili, “Gazetecilik çocukluk hayalimdi. Fransa’ya döndüğümde iletişim üzerine master yapacağım” yanıtını verdi.

Anne Sevim Sevimli, 26 Eylül’deki duruşmaya kadar yurt dışına çıkma yasaklarının olduğunu belirterek, “Eskişehir dışına çıkamıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here