Guantanamo tutukluları Illinois’ye

Obama yönetimi, Illinois eyaletinin Thomson kentinde bulunan Thomson Islah Merkezi’nin federal hükümet tarafından satın alınması için talimat verdi.

Azami güvenlik önlemlerinin alınacağı cezaevine terör suçlarından şüpheli 100 kadar Guantanamo tutuklusu nakledilecek.

Amerikan Başkanı Barack Obama, göreve geldiği günlerde Küba’daki Guantanamo üssünde yer alan kampı kapatma sözü vermişti.

Ancak kampta bulunan 215 tutuklunun akıbeti belirsizliğini korurken, Obama da Kasım ayında yaptığı açıklamada daha önce verilen 22 Ocak tarihinin, 2010 yılı içinde ileri bir tarihe erteleneceğini söylemişti.

ABD işkence görecekleri korkusuyla kendi ülkelerine dönmek istemeyen bu tutukluları kabul edecek ülke bulmakta zorlanıyor.

Amerikan Kongresi’ndeki Cumhuriyetçiler ise Illinois eyaletini saldırıların hedefi yapacağı gerekçesiyle bu kararı eleştiriyor.

Büyük ölçüde boş olduğu haber verilen Thomson cezaevi, Chicago’ya yaklaşık 240 kilometre uzaklıkta.

Guantanamo tutuklularının bu cezaevine nakledilmesi, Illinois senatörü Richard Durbin tarafından destekleniyordu.

Senatör Durbin ve Illinois valisi Pat Quinn’in Beyaz Saray tarafından konu hakkında bilgilendirileceği haber verilmişti.

Cezaevi sekiz yıllık

2001 yılında inşa edilen Thomson cezaevinin 1.600 mahkum kapasitesi var.

Ancak bütçe kısıtlamaları nedeniyle cezaevinde şu anda yaklaşık 200 mahkum yer alıyor.

Guantanamo mahkumlarından bazılarının ABD’de askeri veya sivil mahkemelerde yargılanması, bazılarının da farklı ülkelere gönderilmesi planlanıyor.

Colorado ve Montana eyaletleri ile Illinois’nin diğer yerlerindeki başka cezaevleri de Guantanamo mahkumlarını almayı teklif etmişti. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here