Guantanamo’yu geri ver

ABD’nin Havana’daki büyükelçiliğinin resmi açılış töreni için Küba’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, mevkidaşı Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez ile görüştü.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Rodriguez, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinde somut adımların atılmasının önemine dikkati çekerken, Kerry ile bu konuda bir komite oluşturulması noktasında mutabık kaldıklarını kaydetti.

Küba hükümetinin, “saygı ve eşitlik ile Küba’nın egemenliğine ve iç meselesine müdahalede bulunulmaması” temellerinde ABD ile normalleşme için istekli olduğunu belirten Rodriguez, “ABD ile normal ilişkileri geliştirebilmemiz için, ambargonun tamamen kaldırılması, yasadışı olarak işgal edilen Guantanamo Körfezi’nin iadesi, Küba halkının ambargo nedeniyle yaşadığı ekonomik ve insani zararlar için tazminat ödenmesi ve Küba’nın egemenliğine tam saygı gösterilmesi gerekiyor” dedi.

NORMALLEŞME İÇİN YOL HARİTASI KISA SÜREDE ÇİZİLECEK

Kerry de Havana’da bulunmaktan memnuniyetini dile getirerek, tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi.

“54 yıl sonra bugün ABD ve Küba, diplomatik ilişkileri nihayet tekrar kurdu” diyen Kerry, Rodriguez ile görüşmelerinin de gayet yapıcı ve işbirliği içinde geçtiğini kaydetti.

Kerry, uzun zaman alacak normalleşme sürecinde, diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi noktasında büyükelçiliklerin açılmasının “kritik bir adım” olduğuna işaret ederek, büyükelçiliğin faaliyetlerine yeniden başlamasının, hükümet düzeyindeki ilişkileri daha da hızlandıracağını dile getirdi.

Kerry, “Tam bir normalleşme kolay değil ama büyükelçiliklerin açılması diplomatların bu konudaki çalışmasını kolaylaştıracak” diye konuştu.

Normalleşmenin ambargoya ve diğer konulara bağlı olduğuna değinen Kerry, Obama yönetiminin ambargonun kaldırılmasını desteklediğini hatırlattı.

Kerry, önümüzdeki günlerde de normalleşme sürecinde yol haritasının çizilebileceğini, oluşturulan komitenin, eylülün ilk veya ikinci haftasında hemen buluşmasının planlandığını bildirdi.

“GUANTANAMO MASADA DEĞİL”

Bir sonraki ABD Başkanının bu normalleşme sürecini durdurma ihtimaline yönelik soru üzerine Kerry, ambargonun kaldırılmasının Kongre’ye bağlı olduğunu ama onun ötesinde iki hükümetin birçok konuda adımlar atabileceğini belirterek, “Eğer bizler bu adımları atarsak ve bunları etkili şekilde yaparsak, gelecek başkanın Demokrat veya Cumhuriyetçi olsun bunu kaldırıp atacağını sanmıyorum” dedi.

Kerry, Rodriguez’in normalleşme için işaret ettiği konulara dair soru üzerine de, “Birbirimize katılmadığımız veya şu anda değişim, dönüşüm yapılmasının doğru olmadığı konular var. Büyük bir ajanda var. Normalleşebilmek, biliyorum Küba’nın bazı beklentileri var, büyük bazı meselelerle başa çıkmayı gerektiriyor. Bunlar bir gecede, gelecek aylarda çözülecek şeyler değil” dedi.

Güven inşa etmeye başlarken, daha karmaşık, provokatif meseleler yerine daha başarılabilir konuları ele almanın önemine işaret eden Kerry, “Bu, diğer konuların konuşulmayacağı anlamına gelmiyor ama şu anda Guantanamo’ya yönelik düzenlemenin değiştirilmesine yönelik bir plan yok. Normalleşme giderken, zaman içerisinde nerelerin masaya geleceğini bilemeyiz ama şu anda bu, masada değil. Ancak Obama, ambargonun kaldırılmasına çalışıyor ve bu olağanüstü bir değişim olur” ifadesini kullandı.

Kerry, normalleşmede düşünceli ve stratejik şekilde hareket edeceklerini kaydetti.

Başka bir soru üzerine de Kerry, kaçak Kübalılara, ABD kıtasına adım atar atmaz otomatik Amerikan vatandaşlığının önünü açan politikada da şu anda bir değişiklik öngörmediklerini bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.