‘Guantanamo’yu kapatmayın’

Cheney ABC News programına verdiği mülakatta, tutsakların su ile boğulma hissi yaratan “waterboarding” yöntemiyle sorgulanması uygulamasına da destek veren Cheney, 11 Eylül terör saldırılarının baş planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed’in, aralarında waterboarding yönteminin de bulunduğu çeşitli tekniklerle sorgulandığından haberdar olduğunu belirtti. 

“Sonradan yaptığı değerlendirmelerde sorgulama taktiklerinden bazılarının aşırıya kaçtığını düşünüp düşünmediği” sorusuna “hayır düşünmüyorum” diye yanıt veren Cheney, “terör zanlısı Muhammed’in waterboarding yöntemi ile sorgulanmasını uygun bulup bulmadığı” şeklindeki bir soruyu ise “uygun buluyorum” diye yanıtladı. 

“ABD’nin Guantanamo’yu ne zaman sorumlu bir şekilde kapatabileceği” sorusuna, “bu konunun terörle savaş sona erince geleceğini sanıyorum” şeklinde yanıtlayan Cheney, kimsenin bunun ne zaman olacağını bilemeyeceğini ifade etti. Cheney, “eski savaşlarda her zaman düşmanı ele geçirme ve ihtilaf sona erene kadar tutma hakkını kullandık. Aynı ilke, düşmanı yakalama ve elde tutma biçiminde burada da geçerli olmalıdır” dedi. 

ABD Başkanı George W. Bush ile diğer pek çok kişinin Guantanamo’yu kapatmayı arzu ettiğini, ancak öncelikle diğer sorunların ele alınması gerektiğini savunan Cheney, “bu sorunlar, ‘Guantanamo’daki tutsakları ne yapacaksınız’ konusunu da içeriyor ve şimdiye kadar hiç kimse bu sorunu çözemedi” diye konuştu. 

Cheney, mufazakar radyo sunucu Rush Limbaugh’ya verdiği mülakatta da “Guantanamo’nun çok iyi yöneltildiğini” ve ABD’de işbaşına gelecek Barack Obama yönetiminin burayı kapatmakta zorlanacağını ileri sürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − 8 =