Gurur duyulması gereken avukatlar neden tasfiye edildi

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye Barolar Birliği’nin Türkiye’nin kritik çevre davalarına bakan 24 avukatı tasfiye etmesine sivil toplum örgütlerinden ortak tepki geldi…

Türkiye Barolar Birliği bünyesinde yedi yıldır görev yapan Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi 24 avukatın TBB yönetimince tasfiye edilmesine çevre dernekleri ve sivil toplum örgütlerinden tepki geldi. Türkiye’nin kritik çevre davalarına bakan avukatlardan oluşan isimlerin tasfiye edilmesinin kabul edilemez olduğu kaydedilen sivil toplum örgütlerinin konuyla ilgil açıklamasında,  TBB’nin ülkemizin doğal, kültürel ve kentsel değerlerinin korunması için üstenmek durumunda olduğu sorumluluğu taşımaya devam edeceğini, hem sözel, hem de eylemsel olarak ortaya koymasını bekliyoruz. Değerli çevre avukatlarımızın sonuna kadar yanındayız ve sürecin takipçisi olacağımızı duyururuz” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin son yıllarda ardı ardına yaşadığı doğa katliamlarına karşı yürütülen hukuki mücadelede görev alan çevre ve imar hukuku konusunda uzman 24 avukat, Türkiye Barolar Birliği (TBB) bünyesinde çalışma yürüttükleri komisyondan tasfiye edildi.

TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonundaki görevlerinden uzaklaştırılan 21 avukat, ortak bir yazılı açıklama yaparak gelişmeyi 79 ilin baro başkanlıkları ve Türkiye kamuoyu ile paylaştı.

Yaşam alanlarına yönelik saldırıların en yoğun olduğu bölgelerde görev yapan ve onlarca zorlu davayı kazanan avukatların yer alması dikkat çekiyor. TBB’nin komisyon üyesi avukatları tasfiye etmesine en büyük tepki yaşam savunucularından geldi.

TBB YÖNETİMİNE ‘YANLIŞTAN DÖNÜN’ ÇAĞRISI

Antalya ve Mersin’de bulunan çevre dernekleri, platform ve kooperatifler ortak bir açıklama yaparak TBB yönetimine “bu yanlıştan dönün” çağrısında bulundu.

Aralarında Ahmetler Köyü HES Karşıtı Platform (Manavgat), Alakır Doğa ve Kültür Dergisi Yönetimi (Kumluca), Alakır Karacaören Doğa Kültür, Tanıtma ve Dayanışma Derneği (Kumluca) Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platform (Tarsus), Çıralı’yı Sevenler Derneği (Kemer), Kaş Çevre Platformu (Kaş), Kemer İş Adamları Derneği (Kemer), Kemer Sivil Toplum PlatformuLikya Postası Haber Portalı Yönetimi (Kemer), S.S. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi (Kemer) veTekirova Sivil Toplum Platformu (Kemer) gibi kuruluşların yer aldığı ortak açıklamada şöyle denildi:

‘TBB YÖNETİMİNİN UYGULAMASI KABUL EDİLEMEZ’

Yıllardır suyumuzu, ormanlarımızı, toprağımızı, vadilerimizi, antik kentlerimizi ve kültürel değerlerimizi savunmaya çalışırken, her zaman yanımızda olan çevre avukatlarımızın, Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’ndan antidemokratik bir hamleyle tasfiye edildiklerini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetiminin bu haksız uygulamasını kabul edilemez buluyoruz.

‘AVUKATLARIN GELECEĞİMİZE YAPTIKLARI KATKILAR ÖLÇÜSÜZ’

Bilindiği gibi, ülkemizin doğal zenginlikleri, kentleri ve kültürel değerleri, özellikle son yıllarda artan bir şekilde yıkıcı projelerin tehdidi altındadır. Yurdun her köşesinde bu yanlış projelere karşı durmaya çalışan yerel inisiyatifler ancak hukuk mücadelesiyle başarılı olabilmektedirler. Söz konusu avukat dostlarımız, yıllardır her zaman ve her koşulda dağlarda, vadilerde, ormanlarda, köylerde, antik kentlerimizde, parklarda, kumsallarımızda bizimle birlikte savunmadaydılar. Yurdumuz adına bizler, kendilerine borçlu hissediyoruz. Geleceğimize yaptıkları katkıların ölçülemez değerde olduğunu düşünüyoruz. TBB’nin gurur duyması gereken, çevre ve kent hukuku konusunda uzmanlaşmış, çok deneyimli bir kadrodan bahsediyoruz.

‘TBB YÖNETİMİ TATMİN EDİCİ BİR AÇIKLAMA YAPMIYOR’

Durum buyken, TBB’nin yıllardır görevini başarıyla sürdüren 24 avukatımızı komisyondan tasfiye etmesi, akıllara sorular getirmektedir. Duyulan rahatsızlık nedir, kimdendir? TBB yönetimi tarafından konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama yapılamamaktadır.”

‘SONUNA KADAR AVUKATLARIMIZIN YANINDAYIZ’

Ülkemizde demokrasi ve hukukun savunucusu olması beklenen TBB yönetiminin, 24 avukat arkadaşımızı böyle tasfiye etmesi,  bizlerin gözüne, adeta Çevre Ve Kent Hukuku Komisyonu’na kayyum atamak gibi görünmektedir” görüşüne yer verilen açıklamada, “Sivil toplum örgütleri ve sivil inisiyatifler olarak TBB yönetiminden talebimiz, bu hatalı uygulamanın tekrar gözden geçirilmesidir. TBB’nin ülkemizin doğal, kültürel ve kentsel değerlerinin korunması için üstenmek durumunda olduğu sorumluluğu taşımaya devam edeceğini, hem sözel, hem de eylemsel olarak ortaya koymasını bekliyoruz. Değerli çevre avukatlarımızın sonuna kadar yanındayız ve sürecin takipçisi olacağımızı duyururuz” denildi.

YAĞMAYA KARŞI YAŞAMI SAVUNDULAR

TBB yönetiminin tasfiye ettiği avukatlar ülke genelinde yıkım politikalarına karşı direnen yerel halka en büyük hukuki desteği sağlayan isimlerden oluşuyordu. Türkiye’nin gündeminden düşmeyen HES ve vahşi madencilik yıkımlarına karşı açtıkları onlarca davayı kazanan çevre hukukçuları, kentlere karşı işlenen imar suçları konusunda da bir çok hukuki kazanım elde etti.

Önceki haberBaşkası için üzülmek
Sonraki haber16 yılda 575 milyarlık gıda ithalatı!
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.