O.H.A filminin trol projesi gerçek oluyor!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Ünlü mizahi filmde ti’ye alınan çılgın konut projesini TOKİ Rize’de hayata geçirecek…
Ali Baltaoğlu karakteriyle Türkiye’deki yıkım çılgınlığını mizahi bir dille işleyen ‘Oflu Hoca’yı Aramak: O.H.A’ filminin trol olarak tanıttığı çılgın proje ‘Kaçkar Megadağ 2023’ gerçek oluyor. TOKİ, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan büyük bölümü sit alanı statüsündeki Ayder Yaylası’nda ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’ hazırlanması işi alımı için 16 Şubat’ta ihaleye çıkılacağını duyurdu. Ayder Yaylasını TOKİ eliyle betonlaşmaya açacak girişimin ihalesi öncesinde O.H.A filminin Yönetmeni Levent Soyarslan, “2012’de filmin senaryosunu yazarken sistemi eleştirmeye yönelik mizah olsun diye uydurduğum bu saçma sapan dağ kenti projesi şimdi Ayder’de uygulanıyor. Daha başka akıllı bir iş olsa projenin fikir babası olarak gurur duyardım belki. Bu kadar ahmak olabileceğimizi ben gerçekten öngöremedim. Suçlanacak biri varsa o da bizleriz. Ortada bir rant var ve iktidar sadece halkın talebine arz yaratıyor” dedi.
 
TOKİ, RİZE AYDER YAYLASINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAYACAK
Rize’nin yaylalarıyla ünlü Çamlıhemşin ilçesinde TOKİ kentsel dönüşüm uygulayacak. Büyük bölümü sit alanı olan Ayder Yaylası’nda yapılmak istenen kentsel dönüşüm projesi için danışmanlık hizmeti alınacağını duyuran TOKİ, 16 Şubat’ta ihaleye çıkacak. 110 hektarlık (1.100 dönüm) alanda uygulanması düşünülen kentsel dönüşüm projesinin, Karadeniz Yaylalarını otoyolla birbirine bağlamayı öngören Yeşil Yol projesine eklemlenmesi ve bölgeye bir de kayak merkezi yapılması planlanıyor.
3 YIL ÖNCE O.H.A FİLMİNDE MİZAH KONUSU OLMUŞTU
Milli Park ve Doğal Sit Alanı niteliğiyle yıllardır koruma altında bulunan ancak kaçak yapılaşmanın önüne bir türlü geçilemeyen Ayder Yaylası’nda TOKİ eliyle kentsel dönüşüm uygulanmasını öngören projeyle ilgili sorularımızı yanıtlayan O.H.A filminin Yönetmeni ve filmin trolü olarak ünlenen Kaçkar Megadağ 2023 projesinin tasarımcısı Levent Soyarslan, “Bu kadar ahmak olabileceğimizi ben gerçekten öngöremedim” dedi.
ALİ BALTAOĞLU KARAKTERİNİN ÇILGIN KONUT PROJESİ
Yönetmen Levent Soyarslan’ın, filmin başkahramanı Ali Baltaoğlu’nun şirketi olan Baltaoğlu Holdig’in reklam filmi olarak tasarladığı ve Türkiye’de oldukça revaçta olan Dubai tarzı mimariyi Kaçkar Dağları’na taşıyan ‘Kaçkar Megadağ 2023’ projesinin videosu, filmden önce trol olarak yayınlanmıştı. Gerçekle mizahın iç içe geçtiği bir dönemde gerçek sanılarak durdurulması için imza kampanyaları açılan Megadağ projesini anlatan reklam filmi şöyle: (https://www.youtube.com/watch?v=e4fU0ZGdSU4)
DÜNYANIN YENİ DÜZENİ GERİ ZEKALILIK İNSANLIĞI TEHDİT EDİYOR
2014’te gösterime giren ve büyük beğeni alan O.H.A filminin yönetmeni Levent Soyarslan,
Üç yıl önce filmiyle ilgili kendisiyle yaptığımız söyleşiden http://odatv.com/ali-agaogluna-o.h.a-dediler-0406141200.html bugüne Türkiye’nin ve dünyanın daha da geriye gittiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “O zamanlar sadece gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerle sınırlı idiokrasi (Geri zekalıların iktidarı) bugün dünyanın yeni sosyo-ekonomik düzeni olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ve dünyanın olası disopya senaryolarından biri olarak eskiden olduğundan çok daha fazla insanlığı tehdit ediyor.
 
TRUMP’LA BİRLİKTE ABD’DE MİZAHÇILAR ZOR DURUMDA KALDI
Bu hipoteze destek babında bilim ve teknolojide dünyanın lokomotif devleti ABD örnek gösterilebilir. Trump dönemiyle yaşanmaya başlanan komedi maalesef Türkiye’de yaşadıklarımızı aratmamaya başladı. Hatta o kadar ki, sarkastik hicvin efsane çizgi dizisi South Park’ın yapımcıları Trey Parker ve Matt Stone, yeni sezonda Donald Trump’a yer vermeyeceklerini açıklamış. Trey Parker ve Matt Stone, ‘Seçim sürecinde, gündemdeki olayları ti’ye almakta çok zorlandık ve yaşananlara ayak uyduramadık, gerçekte olanlar bizim yapabileceğimizden çok daha komik hale geldi’ demiş ve yeni sezonda Donald Trump benzeri bir karaktere artık yer vermeyeceklerini açıklamışlar.”
                                    
‘FİLMDE MİZAHİ ELEŞTİRİ OLSUN DİYE YAPTIĞIM PROJE GERÇEK OLDU’
“Bugün bu ironik durumun benzeri Oflu Hoca’yı Aramak’da filmindeki çılgın dağ kenti projesi Kaçkar Megadağ 2023 için de gerçek olmuştur” diye konuşan Soyarslan, “Benim vakti zamanında, 2012’de filmin senaryosunu yazarken sistemi eleştirmeye yönelik mizah olsun diye uydurduğum bu saçma sapan dağ kenti projesi şimdi Ayder’de uygulanıyor. Daha başka akıllı bir iş olsa projenin fikir babası olarak gurur duyardım belki ama bu sefer gurur duymak bir yana akıllara kar suyu kaçırmasaydım mı acaba diye düşünüyorum. Antalya Film Festivali’nde Oflu Hocayı Armak’ın galası sonrası yaşı ilerlemiş ama gözleri pırıl pırıl bir hanım efendi Kaçkar Megadağ 2023 projesinin hükümet tarafından beğenilip hayata geçirilmesinden çok korktuğunu ifade etmişti. O zaman bu yoruma gülüp geçmiştim. Ne kadar öngörülüymüş. Bu kadar ahmak olabileceğimizi ben gerçekten öngöremedim” ifadelerini kullandı.
 
‘SUÇLANACAK BİRİ VARSA O DA BİZLERİZ’
“Bu kadar ahmak olabileceğimizi diyerek çuvaldızı aslında doğrudan kendimize batırıyorum” diyen yönetmen Levent Soyarslan, “Daha önce de belirttiğim gibi burada suçlu kesinlikle iktidar değil. Suçlanacak biri varsa o da bizleriz. Ortada bir rant var ve iktidar sadece halkın talebine arz yaratıyor. Aslında tüm dünyada bu işler böyledir. Amerika’da bile.  Halk yeterince aptal olursa önce hukuk sistemi çöker sonra iktidar kendi hukukunu getirir. ABD o eşiği henüz geçmedi. Hukuk orada hala daha işliyor. Bizde eşikler çoktan geçildi. Kafalar huniler şapka edildi. Bilmem kaç bin yılın jeolojik ve ekolojik evriminin yaratısı bir harikayı üç kuruş rant için satışımız, asıl zenginliği göremeyecek zevksizliğimiz, iktidarlara bunca cüreti gösterme yetkisini verişimiz bu manyaklığın bir ispatı değil midir?” diye konuştu.
 
MİZAH OLSUN DİYE YARATILAN PROJEYİ HALKIN YÜZDE 70’İ BEĞENDİ
Kaçkar Megadağ 2023 projesini sokak röportajlarıyla halka sorduklarına dikkat çeken Soyarslan, halkın yüzde 70’inin projeye bayıldığını anımsatarak, Ben aslında boşuna konuşuyorum. İşte Kurmacasız/manipulasyonsuz, Kaçkar Megadağ 2023’e halkın tepkisi. Ayder’e ne tepki verileceğini siz düşünün artık” dedi.
 
O.H.A filmi ekibinin bir trol proje olan ‘Kaçkar Megadağ 2023’ hakkında yaptığı sokak röportajları bu bağlantıdan izlenebiliyor: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/190984/asrin-projesi-kackar-megadag-2023-halk-roportajlari
Önceki haberAf Örgütü’nden ”AB-Türkiye mülteci” raporu
Sonraki haberİNGİLTERE… Türkiye, giderek acayipleşiyor
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + 5 =