Hacı adaylarına “domuz gribi” uyarısı

Hacı adaylarına “domuz gribi” uyarısı

0
PAYLAŞ

Her iki belediyenin sağlık departmanlarından yapılan resmi açıklamada, domuz gribi salgınından korunmaları için Türkçe konuşan toplum üyelerinin hac ve umre ziyaretini başka bir tarihe ertelemelerinin önemli olduğu belirtildi.

Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ve Suudi Arabistan hükümetinin de benzer tavsiyelerde bulunduğu vurgulanarak bünyesi zayıf kişiler, yaşlı ve kronik hastalığı bulunan ve hamilelerin bu dini görevlerini ertelemelerinin salgınla mücadelede önemli olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Hac ibadetinin İslam’ın beş şartından biri olduğu ve maddi durumu elverenlerin bu ibadeti yerine getirmek zorunda olduğu da yer aldı.

Hac ve Umre yolculuğuna çıkacakları uyaran İngiliz Ulusal Sağlık Servisi (NHS) Haringey Belediye yetkilisi Susan Otiti de, uyarıya rağmen hac ve umreye gidecek Müslümanların virüsten nasıl korunacaklarını öğrenmeleri ve kalabalık ortamlardan kaçınmalarını istedi.

Öte yandan Suudi Arabistan hükümeti, Hac ibadeti sırasında Domus Gribi’ne yakalananlara ücretsiz aşı tedavisinde bulunacaklarını açıklamıştı.

FOTOĞRAF: Geçen yıl İngiltere’den hacca giden Türkler…

BİR CEVAP BIRAK

16 − one =