Hacker, nükleer faaliyet dosyalarını çaldı

Kıdemli bir Amerikan millet meclisi üyesi NNSA yı (Ulusal Nükleer Emniyet Yönetimi) hedef alan olayı Cuma günü açıkladı.


O, hükümet çalışanları hakkındaki hassas özel bilginin çalındığını açıklayan en son şirketti.


Olay, geçen Eylül ayında oldu, fakat enerji departmanı görevlileri NNSA başkanının istifasının istenmesi ardından, bu haftaya kadar olay hakkında konuşmadı.


NNSA sözcüsünden bir açıklama alınamadı.


NNSA, enerji departmanının yarı-özerk  koludur.


Amerika’nın silahlı kuvvetlerinin bazı nükleer sırlarını koruyor ve küresel nükleer ve radyolojiksel tehlikelere karşılık veriyor.


Komite başkanı Joe Borton, NNSA yöneticisi Linton Brooks’un ofisten en kısa zamanda atılmasının iyi olacağını, çünkü acele bir şekilde enerji departmanı kıdemli memurlarına  bilgi vermediğini söyledi.


Teksas Cumhuriyetçisi Barton, bir ifadesinde “Ve mümkünse bu öğleden sonra saat 5 gibi demek istiyorum” dedi.


Bu haftanın başlarında, Pentagon, aktif-görevli yaklaşık 2,2 milyon  National Guard and Reserve askerlerinin kişisel bilgilerinin, bir hükümet memurunun evinden geçen ay çalındığını açıkladı.


Kıdemli asker işleri departmanı, 26,5 milyon  çalınan Amerikan kıdemli askerleri verisinin en başında geliyor dedi.


Bir enerji sekreteri sözcüsü Sam Bodman, Brooks’un istifası ile ilgili çağrıya açıklama yapmayı reddetti, fakat sekreterin  içerden yapıldığıyla ilgili yoğun bir şekilde rahatsız edildiğini ve yanlış hakkında çalışanlara söylemek için ona bir öncelik yapacağını söyledi.


Barton’a göre, NNSA başkanının Eylül ayında olaydan hemen sonra bilgisi oldu, fakat Bodman dahil enerji departmanı memurlarına Çarşamba gününe  kadar söylemedi.*Bilgisayar Programcısı Yüksek Mühendisi
Web sitesi: http://www.pekiyi.150m.com
E-mail: dersogren@gmail.com


Not: 10.06.2006 tarihli İngilizce bir  metinden  çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.