Hakan Fidan’a kırgın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’dan dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanı, MİT’teki görevinden miletvekilliği için istifa eden Hakan Fidan’la ilgili düşüncelerinin değişmediğini söyledi ce “MİT’ten ayrılmamalıydı” dedi.

“Kanaatlerimizi ifade etmiş olmamıza rağmen istifa edip adaylık söz konusu olmuşsa elbette bir kırgınlık söz konusudur” diyen Erdoğan, “MİT sıradan bir kurum değil. Devletin milli istihbarat teşkilatı zayıfsa, o devletin ayakta kalması mümkün değildir. Biz onu böyle bir göreve getirdik, getiren de benim. Madem öyle, ayrılırken de, eğer müsaade edilmiyorsa orada kalması ve ayrılmaması gerekirdi. Dolayısıyla tabii ki kırgınım” şeklinde konuştu.

“EKSİĞİ VAR, FAZLASI YOK”

Erdoğan, ‘İç Güvenlik Paketi’ne muhalefetin eleştirileri var, tasarıyı inceleyebildiniz mi?” sorusuna, “İnceledim. Eksiği var, fazlası yok” yanıtını verdi.
Yasa dışı dinleme operasyonunda gözaltına alınan 54 polisin serbest bırakılmasını şaşırtırıcı bulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, “Toplum huzurunu kaçırıp, ‘ben bilmediklerinizi biliyor, duymadıklarınızı duyuyorum’ diye adeta devletle dalga geçmeye kalkışıyorlar. Devlet, her türlü kanunsuzluğun, yasadışı işlerin elbette peşinde olacaktır. Er ya da geç gereği yapılacaktır. Daha sonra da yargı bu konunun değerlendirmesini yapacaktır” şeklinde konuştu.

“DEVRAN TERSİNE DÖNEBİLİR”

Suudi Arabistan’ın yeni kralı ile yaptığı görüşmeleri de değerlendiren Erdoğan, “Mısır konusu, Suudi Arabistan’la ilişkilerimize gölge düşürmemeli” dedi.
“Suudiler adım atarsa Mısır’da devran tersine döner” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

“Mısır’da kontrollü bir yumuşama olmazsa, yaşananlardan dolayı sosyal patlama olabilir. Mısır, 90 milyon nüfusu itibarıyla bizim o bölgede en önemli kardeş ülkemiz. Mısır’ı asla yok farz edemeyiz. Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye; bu üçlü ayak, bölgenin en önemli ülkeleri. En etkin olabilecek olan ülke Suudi Arabistan’dır. Bunu kendileriyle de paylaştım. Eğer burada Suudi Arabistan bir adım atacak olursa, devran tersine dönebilir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir soru üzerine, kendisinden önce Suudi Arabistan kralıyla görüşen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin bir mesaj iletmediğini de belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.