Hakkari’de 24 asker şehit

HAKKARİ/ANKARA/İSTANBUL – Hakkari’de son yılların en ağır terörist saldırısı düzenlendi.

Yüksekova ve Çukurca’daki eş zamanlı terör saldırılarında çok sayıda asker şehit oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, saldırılarda 24 askerin şehit olduğunu, 18 askerin de yaralandığını açıkladı.

Gece 1’de başlayan çatışmalar Çukurca bölgesinde yoğunlaştı. Teröristler tarafından aynı anda 8 ayrı hedefe saldırı düzenlendi. Güvenlik güçleriyle teröristler arasındaki çatışmalar sabah 5’e kadar aralıksız olarak sürdü.

Saldırıya uğrayan askeri birliklerin çoğu sınıra yakın bölgelerde bulunuyor. Saldırının yapıldığı bölgelerde bulunan evlerde bile mermi izleri olması dikkat çekti. Teröristler saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Irak’a kaçtı ve askerler sıcak takibe başladı.

Saldırı yapılan bölgeler şöyle:

Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığı
Çukurca Asayiş Bölük Komutanlığı
Çukurca Asayiş Tepe Üs Bölgesi
Çukurca Sivri Tepe Üs Bölgesi
TOKİ Polis Lojmanları
Gezitepe Jandarma Sınır Komutanlığı
Çukurca-Keklikkaya sınır noktası
Bankardi sınır noktası
Diyarbakır-Lice’deki 2’nci Motorize Piyade Tugayı’ndan bölgeye lojistik amaçlı giden birlik

SAVAŞ UÇAKLARI HEDEFLERİ VURDU

Saldırı sonrasında askerler karadan ve havadan harekata başladı. Diyarbakır’dan kalkan savaş uçakları Kuzey Irak’taki hedefleri vurdu. Uçaklar ağırlıklı olarak ZAP bölgesindeki PKK kamplarına operasyon düzenledi. Terör örgütü PKK’nın ana karargahının bulunduğu yer ZAP olması nedeniyle hava harekatı ağırlıklı olarak burada yapılıyor.

UÇAR BİRLİKLER K. IRAK’A İNDİRİLİYOR

Karadan da Hakkari dağ komando birlikleri Kuzey Irak’ta sınırlı kara harekatı gerçekleştirdi. Uçar birlikler helikopterlerle stratejik noktalara indirildi. Sınır ötesine geçirilen asker sayısının 600’ü bulduğu belirtiliyor. Türk askerlerinin sınırdan 3-4 km içeri girdiği ifade ediliyor.

23 PKK’LI ÖLDÜRÜLDÜ

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, operasyonlarda 23 PKK’lı öldürüldü. Saldırılarda en az 100 PKK’lının yer aldığı belirtiliyor.

ANKARA’DA ACİL ZİRVE

Saldırı sonrası Ankara’da hareketli saatler yaşanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan Başbakanlık’ta acil bir toplantı yaptı. Toplantı 3 saatten fazla sürdü. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bölgeye gidecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da MYK üyeleriyle olağanüstü toplantı yaptı.

DIŞ GEZİLER İPTAL EDİLDİ

Saldırı sonrasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan gezisi iptal edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dış gezilerini iptal etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here