Halk ‘Çavez ile yola devam’ dedi

Venezüella Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Tibisay Lucena, yaptığı açıklamada oyların yüzde 94.2’sinin sayıldığını ve değişikliğe “evet” diyenlerin oranının yüzde 54.36, “hayır” diyenlerin oranının yüzde 45.64 olduğunu söyledi.

Yaklaşık 6.3 milyon seçmenin “evet”, yaklaşık 5 milyon seçmenin de “hayır” oyu kullandığını belirten Lucena, seçmenlerin yüzde 32.9’unun çekimser kaldığını kaydetti.

Açıklamanın ardından Çavez’in zaferi başkent Caracas’da çok sayıda havai fişek atılarak kutlandı. Devlet Başkanlığı Sarayının balkonuna çıkan Çavez, binlerce yandaşına yaptığı konuşmada, “bu halkın, devrimin zaferidir” dedi. Çavez, “zaferi” Venezüellalılara ve ülkenin çocuklarına adadı.

Çavez, ilk kutlama mesajını Küba’nın iktidarı kardeşine devreden efsanevi lideri Fidel Castro’dan aldığını belirterek, bu mesajı da yandaşlarına okudu.

Referandumda seçmenler, devlet başkanı, vali, belediye başkanı ve milletvekillerinin herhangi bir süre sınırı olmadan seçimlerde aday olmalarına olanak tanıyan yasal düzenleme hakkında görüş bildirdiler.

Venezüella’da mevcut anayasa, Çavez’in görev süresinin dolacağı 2012’den sonra bir daha seçilmesini engelliyordu.

Hugo Çavez, ilk olarak 1998’de devlet başkanı seçildikten sonra 2 Şubat 1999’da göreve başlamış, anayasa değişikliği yaptırarak 2000 yılında yeni bir seçimle 6 yıllığına tekrar devlet başkanlığına seçilmişti. Çavez, 2006’daki seçimi de kazanarak 2012’ye kadar devlet başkanı olma hakkı kazanmıştı.

Çavez, görev süresi sınırını kaldıran anayasal değişikliğin kabul edilmesi için yoğun bir kampanya yürütmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here