Halk müziğinin efsane kemanecisi ölüm döşeğinde!

Halk müziğinin efsane kemanecisi ölüm döşeğinde!

0
PAYLAŞ
Mehmet Nazlı
Mehmet Nazlı
YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Her geçen gün eriyen Mehmet Nazlı’yı tedavi edilmezse göz göre göre kaybedeceğiz…
 
Bitmeyen enerjisiyle Anadolu Abdallarının müzik geleneğini sürdüren 72 yaşındaki Antalya-Serikli kemane sanatçısı Mehmet Nazlı, yakalandığı bronşit hastalığı yüzünden haftalardır ölüm döşeğinde yatıyor. İki aydır her geçen gün eriyen ve kemanesini eline alamayacak hale gelen Nazlı’nın yakınları acilen tedavisinin yapılabilmesi için yetkililerden ve kamuoyundan destek bekliyor. Antalya’da geleneksel halk müziğinin yaşayan efsanelerinden biri olarak bilinen Mehmet Nazlı, Müzik Öğretmeni ve halk müziği araştırmacısı Emre Dayıoğlu’nun öncülüğünde gerçekleşen etkinliklerde dinleyicilere unutulmaz konserler vermişti.
 
HASTALIKLA BOĞUŞAN EFSANE GÜNDEN GÜNE ERİYOR
Antalya’nın Serik ilçesinde yaşayan ve geleneksel halk müziğinin efsane isimlerinden biri olan 72 yaşındaki kemane sanatçısı Mehmet Nazlı, yakalandığı bronşit hastalığı yüzünden haftalardır ölüm döşeğinde yatıyor. Nazlı’nın durumuyla ilgili bilgi veren kızı Nilüfer Akkara, “Babam yazın yaylaya gitmişti. Orada üşütmüş. Ardından da bronşite dönüştü.  Tedavisi için doktora götürdük ancak hiçbir iyileşme olmadı. Bir de guatr hastalığı çıktı, yemek yiyemiyor, günden güne eriyor babam. Ne güzel kemane çalıp dururdu, gözümüzün önünde kurudu gitti babam” diye konuştu.
‘ACİLEN TEDAVİ EDİLMELİ, YOKSA BABAMI KAYBEDECEĞİZ’
Düğün ve çeşitli etkinliklerde kemane çalarak yaşamını kazanan Mehmet Nazlı’nın başka bir kazancının olmadığını ve oldukça zor durumda bulunduğunu dile getiren Akkara,  “Acilen tedavi altına alınmazsa gözümüzün önünde babamı kaybedeceğiz. Bu konuda yetkililerin ve kamuoyunun desteğini bekliyoruz. Babamın bir an önce tedavi edilmesini ve sağlığına kavuşmasını istiyoruz” dedi.
KEMANEYİ ELİNE ALINCA DEVLEŞEN ADAM
Zor durumdaki sanatçıya destek olan Müzik Öğretmeni Emre Dayıoğlu ile sağlıklı günlerinde sohbet eden Mehmet Nazlı, kemaneyi eline aldığında adeta devleşiyordu: https://www.youtube.com/watch?v=MqvwvoGCu9o  
Bitmeyen enerjisiyle kemanesine can veren Mehmet Nazlı, Antalya’da geleneksel halk müziği tutkunlarının ilgiyle takip ettiği efsane isimlerden biriydi. Emre Dayıoğlu arşivinde bulunan Mehmet Nazlı videolarını izlemek için:

BİR CEVAP BIRAK

two × 1 =