Hamas lideri Gazze’ye toprağı öptü

Basına konuşan Hamas lideri Gazze’ye gerçekleştirdiği bu ilk ziyareti “üçüncü doğumu” olarak niteledi ve “Allah’tan bana Gazze’de, Filistin topraklarında, şehit olmayı nasip etmesini diliyorum” dedi.

Meşal, önceki doğumlarından bir diğerinin 1997’de Ürdün’de İsrailli ajanların kendisine düzenlediği suikast girişiminden kurtulması olduğunu ekledi. Meşal, Gazze’ye Mısır üzerinden Refah Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı.

Yardımcısı Musa Ebu Marzuk ve diğer üst düzey Hamas yetkililerinin eşlik ettiği Meşal, Gazze’ye girer girmez içinde bulunduğu araçtan inerek toprağı öptü, ardından Gazze’nin Hamas Başbakan’ı İsmail Haniye ile kucaklaştı.

Halid Meşal’in ziyareti geçen ay Hamas ve İsrail arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından sağlanan ateşkes anlaşmasını takip ediyor.

Hamas 2007’den bu yana Gazze’nin yönetimini elinde bulunduruyor.

‘Gazze hep kalbimde’1956’da Batı Şeria’da doğan, 1967 savaşının ardından Kuveyt’e, oradan da Ürdün’e giden Meşal, 45 yıl sonra ilk kez Filistin topraklarını ziyaret ediyor.

Hamas lideri konuşmasında “Bu anı üçüncü doğumum olarak düşünüyorum ve Allah’a dördüncü doğumumun tüm Filistin’in bağımsızlığına kavuştuğu an olması için dua ediyorum” dedi.

Meşal “Gazze her zaman kalbimdeydi” diye ekledi.

Hamas lideri, Gazze’de farklı Filistinli grupların temsilcilerinin yanı sıra Gazze sakinleri ve İsrail tarafından öldürülen Filistinli militanların aileleriyle görüşecek.

2007’den beri Gazze’de yönetimi elinde bulunduran Hamas, İsrail, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.

Meşal, Gazze’ye Mısır’dan girecek. Refah sınır kapısındaki yetkililer, Meşal’in karısının Perşembe gecesi Gazze’ye geldiğini söyledi.

Hamas’ın sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Meşal’in 3 günlük ziyaretinin ‘direnişin işgal karşısındaki zaferinin bir ürünü” olduğunu söyledi.

Meşal’in Cumartesi günü düzenlenecek büyük bir mitingde halka hitap edeceği belirtiliyor.

İsrail: Karışmıyoruz

Halid Meşal, 2004’te Şeyh Ahmed Yasin’in İsrail tarafından öldürülmesinden sonra Hamas’ın siyasi lideri olmuştu.

Gözlemciler, İsrail’in Meşal’in ziyaretine ses çıkarmadığına dikkat çekiyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, Mısır üzerinden Gazze’ye kimlerin geçtiğine karışmadıklarını söyledi. (BBC)

Palmor, AP ajansına Hamas içinde kimseyi ayırmadıklarını belirterek “Hamas, Hamas’tır” dedi.

İsrail’in geçen ay Gazze’yi hedef alan saldırılarında 170 Filistinli öldü. Filistinlilerin roket saldırılarında da altı İsraillinün öldüğü açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + five =