Hamas’a destek arttı

İsrail’in 22 gün süren Gazze Şeridi’ne saldırıları, Hamas’a desteği artırdı. 

Kudüs Medya ve İletişim Merkezi tarafından yapılan kamuoyu araştırması, bugün Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde seçim yapılması halinde Hamas’ın El Fetih karşısında küçük bir farkla da olsa önde olduğunu ortaya koydu. 

Araştırma sonuçlarına göre, seçim yapılması halinde Hamas oyların yüzde 28,6’sını alacak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın El Fetih’i ise yüzde 27.9’da kalacak. 

Gazze’nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas’ın ilk kez bir kamuoyu yoklamasında önde çıktığına dikkat çekiliyor. Araştırma, bir çelişkiyi de ortaya koyuyor ve Hamas’ın Gazze’de yüzde 28 oranla El Fetih’in (yüzde 33.6) karşısında geride kaldığı, El Fetih kontrolündeki Batı Şeria’da ise yüzde 29 ile yüzde 24.5’lik El Fetih’i geçtiği görülüyor. 

Araştırma ayrıca, Hamas’ın Gazze’deki lideri İsmail Haniye’nin yüzde 21,1 ile Filistinlilerin en çok güvendiği siyasilerin başında, Abbas’ın ise 13.4 ile Haniye’nin ardından ikinci sırada yer aldığını ortaya koyuyor. 

Deneklerin yüzde 46.7 Hamas’ın Gazze savaşının galibi olduğunu düşünürken, sadece yüzde 9.8’i İsrail’in galip olduğunu savunuyor. Ne İsrail, ne de Hamas’ın kazandığını düşünenlerin oranı yüzde 37.4 olarak belirlendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here