Haniye: Kaçırılan İsrailli asker öldürülmesin

Haniye, Filistinli örgütlerin temsilcilerinin Mısırlı arabulucularla yapılan görüşmeden çekilmelerinden sonra, kabine üyeleriyle toplantısında, İsrailli askerin kaçırılmasıyla çıkan krizin çözümlenmesi için siyasi ve diplomatik çabaların sürdürülmesinin ve asker konusunda kapının kapatılmamasının gerektiğini söyledi. Başbakan Haniye, Filistin hükümeti olarak, İsrailli askerin hayatının korunması ve iyi bakım görmesini istediklerini belirtti.

İsrail askerlerinin geçen hafta tutukladığı üçte bir üyesinin yokluğunda toplanan Filistin kabinesi, dün sabah düzenlenen İsrail füze saldırısından bu yana ilk kez bir araya geldi. Aralarında Hamas’ın silahlı kanadının da bulunduğu 3 Filistinli militan örgüt, İsrailli asker Gilad Şalit’in 25 Haziranda kaçırılmasını üstlenmişti.

Hamaslı yetkililerden Usame El Muzeyni, Reuters’a yaptığı açıklamada, İsrail’in isteklerini kabul etmemesinden sonra Filistinli örgütlerin, Mısırlı arabulucularla yaptıkları görüşmelerden temsilcilerini çektiklerini söylemişti.

İSRAİL: OPERASYONA DEVAM

Öte yandan İsrail ordusuna ‘Filistin’de operasyona devam’ talimatı verildi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ”teröristlere” yönelik operasyonların devam etmesi yönünde talimat verdi.

İsrail’in güneyindeki Berşeva’da iş adamlarıyla bir araya gelen Olmert, buradaki konuşmasında, güvenlik kuvvetlerine, “teröristlere, teröristleri koruyanlara ve onlara talimat verenlere karşı operasyonların devam etmesi talimatını verdiğini” söyledi. Olmert, “Teröristleri vuracağız” dedi ve İsrail’e karşı saldırı düzenleyenlerin kaçamayacağını kaydetti.

Olmert ayrıca, 25 haziranda İsrailli askeri kaçıranlarla pazarlık yapılmasını bir kez daha reddetti.

İsrail Başbakanı, “Teröristlerle pazarlık etmeyeceğiz. Bütün gücümüzle hareket edeceğiz, ancak şantaja boyun eğmeyeceğiz. Kimsenin, adam kaçırma olayının İsrail’e diz çöktürme yolu olduğunu düşünmesine izin verilmeyecektir. Eğer bugün geri adım atarsak, çok sayıda askerimiz adam kaçırma olaylarının hedefi olur” dedi.

Olmert, “Bu, uzun soluklu bir savaş, sabırlı olmak gerek. Bu savaş bazen bizi fazla ağırbaşlı olmaya zorluyor. Dişlerimizi sıkmayı, çok ağır darbeler vurmayı bilmeliyiz. Bunu yapacağız, başaracağız ve Gilad Şalit’i ailesine geri getireceğiz” diye konuştu. Olmert, “19 yaşındaki Şalit’in, İsrail devletinin kurumlarını sarsmayı isteyen ancak sadece Filistin halkının imajına zarar vermeyi başaran zalim ve cani teröristlerin elinde olduğunu” ifade etti.
İsrailli askeri kaçıranlar ve İsrail hükümeti, kaçırılan askerin hala hayatta olduğunu açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here