Havalar ısınacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan sondeğerlendirmelere göre, iç ve doğu bölgelerde etkili olan soğuk ve yağışlı havanın akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği, yurdun batı kesimlerinin akşamsaatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı Marmara’da 5 ila 7 derece olmak üzere, batı bölgelerinde artacak, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında 3 ila 5 derece olmak üzere yurdun kuzeydoğu kesimlerinde azalacak.

Rüzgar ise genellikle güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta, Marmara ile Kıyı Ege’de kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

Rüzgarın, Marmara ile Kıyı Ege’de güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor.

Trakya ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımdaaksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL: Parçalı çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar, güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek. (13)

ANKARA: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve karyağışlı geçecek. Sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı görülecek. (8)

İZMİR: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar, güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (40-50 km/saat) olarak esecek. (16)

ADANA: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (16)

ANTALYA: Çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (18)

SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (11)

ERZURUM: Parçalı çok bulutlu ve kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerindebuzlanma ve don olayı bekleniyor. (3)

DİYARBAKIR: Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı (11)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinde Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, gece saatlerinde bölgenin batısı ile İstanbul, Bursa, Yalova ve Kocaeli çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

Rüzgar, bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek. Sabah saatlerinde Trakya ve bölgenin güneydoğusunda buzlanma ve don olayı ile Balıkesir ve Bursa çevrelerinde sis görülecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla çevreleri sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar, kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (40-50 km/saat) olarak esecek.

Sabah saatlerinde Kuzey Ege’nin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte Manisa çevrelerinde sis görülecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile gece saatlerinde Batı Akdenizkıyı kesimleri sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin doğusu ile sabah saatlerinde Ankara, Çankırı ve Kırıkkale çevreleri yağışlı geçecek.

Yağışlar, genellikle yağmur, bölgenin kuzeyinde karla karışık yağmur ve karşeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin kuzeyinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyılarında yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur vekar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar, yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve karşeklinde olacak.

Kaynak: http://www.stargundem.com/guncel/1113269-mujde-sicaklar-yeniden-geliyor.html#ixzz18Rva0biB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.