”Hayata Dönüş”te savcı suçlu mu?

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Bayrampaşa Cezaevi’ndeki ”Hayata Dönüş Operasyonu” soruşturmasını yürüten savcı Ali İhsan Demirel hakkında ”görevi kötüye kullanmak” suçundan kamu davası açılması için yeterli delilin mevcut bulunduğuna karar verdi. Son soruşturma, Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nce yürütülecek.

AİHM, geçen ay 2000 yılında cezaevlerindeki açlık grevlerine müdahale için düzenlenen ‘Hayata Dönüş’ operasyonlarıyla ilgili Türkiye’yi haksız bulmuştu.

“GÖREVİNİ YAPMADI”

Eski Eyüp ve halen İstanbul Cumhuriyet Savcısı olan Ali İhsan Demirel’in, 19-22 Aralık 2000 tarihleri arasında Bayrampaşa Cezaevi’nde gerçekleştirilen ”Hayata Dönüş” operasyonu hakkında başlatılan soruşturmanın evrakında, görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısı uyandırdığı aktarıldı.

Kararda, Demirel’in, soruşturmanın devam ettiği bir yılı aşkın sürede operasyona katılan askeri personelin kimlik bilgilerinin tespiti hususunda ilgili makamlara yazılan müzekkerelere cevap vermeyen, olumsuz cevap bildiren, istenilen bilgi ve belgeleri göndermeyen sorumlular hakkında herhangi bir yasal takibat başlatmadığı anlatıldı.

Savcı Demirel’in, Bayrampaşa Cezaevi Müdahale Planı’nı bu süreçte temin edemeyerek soruşturmanın uzamasına sebebiyet verdiği, bir kısım kamu personelini koruyucu tarzda hareket ettiği, operasyonda görev alan asker kişilerden hiçbirinin savunma veya beyanını bizzat tespit etmediği bildirildi.

Kararda, operasyonda görev alan bir kısım kamu görevlisinin ise ön soruşturma aşamasında dahi savunması veya beyanlarına başvurulmadığı halde dinlenilmeleri konusunda bir çaba göstermeyen Demirel’in, bu şekilde etkin bir soruşturma yürütmediği kaydedildi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Savcı Demirel’in savunmasına da yer verilen kararda, Demirel’in, soruşturma dosyasında görevini gereği gibi yaptığını, atılı suçlamaları kabul etmediğini ve herhangi bir kasıt ve kusuru bulunmadığını beyan ettiği aktarıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 6 =