Hazine Avlan gölünü satışa koydu!

Hazine Avlan gölünü satışa koydu!

0
PAYLAŞ

Antalya Defterdarlığı yatırımcıları teşvik etmek amacıyla satışa koyduğu hazine arazilerine Avlan gölünün de aralarında bulunduğu sulak alanları koyunca ortalık karıştı. Defterdarlık yetkilileri çalışmanın talep toplama amacını taşıdığını söylerken, TTKD Başkanı Gündüz, Avlan gölünün 1997’de devlet tarafından geri kazanılarak tescil edildiğini belirterek “devletin bir kurumu diğerine karşı su işliyor” dedi. Antalya’da 5838 Sayılı Kanun çerçevesinde satışa konulan toplam 41 parseldeki 52 milyon 561 bin 830 metrekare arazi listesinde bulunan Avlan gölüne gıda üretimi amaçlı fabrika ve soğuk hava deposu yapılabilecek.

DEVLET ELİYLE KURUTULDU

Antalya Defterdarlığı, yatırımcıları teşvik etmek amacıyla çıkarılan yasal düzenlemelere uygun hazine arazilerini belirlemek üzere geçtiğimiz yıl çalışma başlattı. Bunun üzerine harekete geçen mili emlak uzmanları, il genelinde yaptıkları incelemelerin ardından yatırımcıların beğenisine sunulmak üzere toplam 52 milyon 561 bin 830 metrekare arazi belirledi. Ancak belirlenen arazilerin içinde göl ve sulak alanlarında bulunması Antalya’da tartışma konusu oldu. Defterdarlığa göre, yatırıma uygun hazine arazilerine dâhil edilen göl, “Elmalı İlçesinin ihtiyacı olan gıda ürünleri ve içecek imalatı, soğuk hava deposu hizmetleri gibi yatırımlarda değerlendirilebilir.” 1970’li yıllarda kurutularak tarım arazisine dönüştürülen göl, bölgenin ekosistemi bozulması nedeniyle 1997’de yeniden geri kazanılmaya başlanmıştı. Ancak Antalya’da şok etkisi yaratan karara göre, Avlan gölünün yaklaşık 9 milyon metrekarelik bölümü satışa çıkarıldı. Buna göre satışa çıkarılan alanın 6 milyon 676 bin 606 metrekarelik bölümü Avlan kıyısındaki Karamık köyünde, 1 milyon 992 bin 445 metrekarelik bölümü ise Göltarla köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

DEFTERDARLIĞA GÖRE ALAN ‘KIŞIN GÖLLENİYOR!’

Antalya Defterdarlığı’nca, “Yeni Teşvik Sistemine Göre Ön Talep Toplamak Amacıyla Yatırıma Uygun Olarak Belirlenmiş Hazine Arazileri”ne 716 parsel numarasıyla dâhil edilen Avlan gölünün fiili durumu hakkında, “Taşınmazın Avlan Gölü olarak anılan gölün büyük kısmının kuruması sonucu oluştuğu, içerisinden Elmalı-Finike karayolunun geçtiği, kış aylarında güney kısmının su toplaması nedeniyle göllenen bir taşınmaz olduğu, bazı kısımları üzerinde tarımsal amaçlı kullanımlar mevcut” bilgisine yer verildi.

ÇALIŞMA TALEP TOPLAMAK AMAÇLI

Alanın açıklama bölümündeyse, “Tarım İl Müdürlüğü’nce mera olarak tespit ve tahdidine karar verilmiş ise de şu ana kadar böyle bir çalışmanın yapılmadığı anlaşıldığından, mera olarak sınırlanacak kısımlarından arta kalan yerlerinde Elmalı İlçesinin ihtiyacı olan gıda ürünleri ve içecek imalatı, soğuk hava deposu hizmetleri gibi yatırımlarda değerlendirilebilir” ifadeleri dikkat çekerken, Avlan gölü kıyısında bulunan bir başka köy olan Göltarla’daki yaklaşık 2 milyon metrekarelik arazinin “boş ve işgalsiz” olduğu belirtilerek, “Tarımsal amaçlı olarak kullanılması mümkün olmayan bu sulak alanın doğal yapısının bozulmadan geliştirilecek projelerle su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında değerlendirilebileceği düşünülmektedir” bilgisine yer verildi. Listede ayrıca her iki alanın da imarsız olduğu belirtilirken, söz konusu taşınmazların ön talep toplamak amacıyla ilan edildiği, taleplerin ardından ilgili yönetmeliğe göre işlem yapılacağı vurgulandı.

SULAK ALANLARDA TEŞVİKLİ İSTİHDAM

Antalya Defterdarlığı’nın satışa çıkardığı hazine arazileri arasında, Kaş Çavdır ve Kınık, Korkuteli Kızılcadağ ve Elmalı Manay köyü gibi kurumuş göl yatağı olan alanların dışında, Mavikent, Datköy, Hızırkahya, Hallaç, Kargıcak, Payallar ve Aşağıoba gibi köy ve beldeler bulunuyor. Kurutulmuş göl yatağı olan alanlarda organik tarım yapılabileceği belirtilirken, yayla köylerindeki arazilerin de turizm amaçlı değerlendirilebileceği ifade ediliyor. Söz konusu hazine arazilerinde üretim ve istihdama yönelik yapılacak yatırımlarda yatırım tahsisi desteklenerek vergi indirimi sağlanacağı öğrenildi.

DEVLET, DEVLETE KARŞI SUÇ İŞLİYOR!

TTKD (Türkiye Tabiatını Koruma Derneği) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, girişime tepki göstererek, Antalya Defterdarlığının Avlan’ı listeye koymasını “trajikomik” olarak değerlendirdi. Devlet’in Avlan’ı geri kazanma kararını verdiğini hatırlatan Gündüz, bir başka kamu kuruluşunun satış listesine koymasının “devletin devlete karşı işlediği suç” olduğunu öne sürdü. Manay gölünden kurutulan arazilerin “kamu alanı” olduğu yönünde yargı kararları bulunduğunu söyleyen Gündüz, bu alanların özel yatırımlara açılamayacağını dile getirdi. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Antalya Defterdarlığı yetkilileri, çalışmanın talep toplama amacını taşıdığını belirterek, yatırımcılardan gelecek olan projeleri ilgili kurumlar ve bakanlıklardan alınan görüşlerin ardından değerlendirmeye alınacağını dile getirdiler.

PAYLAŞ
Önceki makaleAykırılık!
Sonraki makaleBirileri Yalan Söylüyor

BİR CEVAP BIRAK

five × 1 =