İHD: İşkenceye karşı mücadele yetersiz

Alataş, İHD Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, geçen yıla ilişkin düzenledikleri “İnsan Hakları İhlalleri” raporunu açıkladı. Türkiye’deki “insan hakları ihlali” iddialarına ilişkin görüşlerini dile getiren Alataş, konunun hem AB hem de Türkiye açısından önceliğini kaybettiğini, insan hakları ihlalleri tartışmalarının son dönemde sadece TCK’nın 301. maddesine ve ifade özgürlüğüne kilitlendiğini belirtti. Alataş, “Baktığımızda, sorunlarımızın ifade özgürlüğünden ibaret olmadığını görüyoruz” diye konuştu.


“Türkiye’de işkenceye karşı mücadelenin yeterli olmadığını” iddia eden Alataş, “Bu konudaki ihlallerde ciddi bir düşüş yok” görüşünü savundu.


RAKAMLAR


Raporda, 2006 yılı “insan hakları ihlali” iddiaları, “yaşam hakkı ihlalleri, namus gerekçeli saldırılar, kadının insan haklarına yönelik ihlaller, çocuk haklarına yönelik ihlaller, mayın ve serbest patlayıcı olayları, kişi güvenliği ve özgürlüğüne yönelik ihlaller, işkence ve kötü muamele iddiaları, cezaevlerinde hak ihlalleri, düşünce, ifade ve inanç özgürlüğüne yönelik ihlaller, toplatılan ve yasaklanan yayınlar, RTÜK uygulamaları, örgütlenme özgürlüğüne yönelik ihlaller, toplantı ve gösteri özgürlüğüne yönelik ihlaller, ekonomik, sosyal ve kültürel haklara yönelik ihlaller, engelli haklarına yönelik ihlaller, sığınmacı ve göçmenlere yönelik ihlaller, bireysel silahlanma sonucu yaşanan ihmaller” başlıkları altında sıralandı.


Rapora göre, 2006’da meydana gelen çatışmalarda 196’sı güvenlik görevlisi, 147’si terörist ve 2’si sivil olmak üzere 345 kişi hayatını kaybetti. Mayın ve diğer patlayıcılar sebebiyle 40 ölümün gerçekleştiği belirtilen raporda, faili meçhul 20 ölüm meydana geldiği belirtildi.


Kadınlara yönelik şiddetin “namus gerekçeli saldırılar” ve “kadının insan haklarına yönelik ihlaller” olarak ayrı başlıklarda ele alındığı rapora göre, 38 kadın namus cinayetlerini sonucu hayatını kaybederken, 79 kadın intihar etti. Namus gerekçeli saldırılarda 36 erkek ve 4 çocuk öldü.


Rapora göre, “düşünce, ifade ve inanç özgürlüğü” alanında, 2006’da toplam 107 dosyada 513 kişiye dava açıldı. Aynı alanda sonuçlanan 144 davada 99 kişi beraat etti, 226 kişi mahkum oldu, 5 dava da düştü.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.