“HDP önce safını seçsin”

“HDP önce safını seçsin”

0
PAYLAŞ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör operasyonlarını değerlendirdi ve “Artık Türkiye
bir hafta önceki Türkiye değildir. Herkes ayağını denk almalı” dedi.

ATV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan, IŞİD ve PKK’ya yönelik operasyonlarını değerlendirdi.

“Biz Türkiye’yi hedef alanları hedef alıyoruz. Birisi Türkiye’yi hedef almamışsa biz onu hedef almayız” diyen Davutoğlu şunları kaydetti:

“Bizim yaptığımız operasyonlar demokrasinin, meşruiyetin sesidir. Şimdi sesimiz çıktı, Kandil’i bombalarken de çıktı, DEAŞ pozisyonlarını bombalarken de, İstanbul’da, Türkiye’nin her yerinde her üç örgüte dönük olarak da DHKP-C de dahil yaptığımız operasyonlarda da çıktı. Artık Türkiye bir hafta önceki Türkiye değildir. Herkes ayağını denk almalı.”

“PARTİ KAPATMAYA KARŞIYIZ”

Parti kapatmaya ilkesel olarak karşı olduğunu da belirten Davutoğlu, “Biz partilerin, kurumların değil, kim teröre bulaşmışsa, kim terörü savunmuşsa o kişilerin cezalandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Parti kapatmanın çözüm olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“HDP ÖNCE SAFINI SEÇSİN”

Savunma Bakanı Vecdi Gönül başkanlığındaki heyet CHP ve MHP liderlerini ziyaret ederek son terör operasyonlarına ilişkin bilgi vermişti. Ancak HDP ziyaret programının dışında tutulmuştu.

Bu konuya da değinen Davutoğlu, HDP’yi eleştirdi ve “HDP, ‘neden bizi bilgilendirmediler’ diye sorabilir. Önce saflarını seçsinler sonra bilgilendiririz. Terörün safındalar mı Türkiye Cumhuriyeti’nin safındalar mı? Verdiğimiz bilgiyi nereye servis edebilmeihtimalleri var, onlardan emin olalım” ifadelerini kullandı.

“SOMUT KONULAR GÖRÜŞÜLDÜ”

Bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında da terörle mücadele kapsamında başlatılan operasyonları ele aldıklarını kaydeden Davutoğlu, ” Somut konuların görüşüldüğü bir Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Hedefleri doğru ortaya koymak lazım. Mücadelemizi kararlı bir şekilde devam ettireceğiz” dedi.

ABD İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI GİDERİLDİ

Davutoğlu, İncirlik Üssü’nün ABD uçaklarının kullanımına açılmasına ilişkin ise şunları söyledi:

“Mutabakat geçen hafta çerçekleştirildi. Aylardır süren bir müzakere vardı. Türkiye’nin hassasiyetleri belirli. Eğer Suriye’de bu şartlar devam ederse DEAŞ yok edilse bile başka bir örgüt ortaya çıkabilir. DEAŞ yok edilse dahi Suriye rejmi zulmünü devam ettirdikçe bir değişiklik olmayacak.

ABD ile görüş ayrılığı giderildi. İstediğimiz şartların oluştuğuna kanaat getirdik. Uçuşa yasak bölge eskiden beri savunduğumuz bir argümandı. Türkiye sınırında DEAŞ’ı görmek istemiyoruz artık. Bu sınırda kim olmalı. Türkiye’ye müzahir gruplar burada yer almalı. Aşırılıklardan uzak Suriyeli muhaleferin burada yer almasını istiyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

thirteen − twelve =