Helikopteri Türkiye vurdu!

Bakanları Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Türk hava sahasını ihlal eden Suriye helikopterinin Malatya’dan kalkan Türk savaş uçakları tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Arınç konuyla ilgili şunları söyledi:

“Suriye’ye ait bir MI 17 helikopteri bugün Hatay Güveçli bölgesinde 2 km hava sahası ihlalde bulunmuştur. Tüm uyarılara rağmen ihlalin devam etmesi nedeniyle söz konusu helikopter Malatya’dan havalanan hava kuvvetlerimize ait jetlerimizle füze ile vurularak düşürülmüştür.”

Arınç açıklamasında gündeme dair diğer soruları da cevapladı ve şöyle konuştu:

“BM denetçilerinin Ban Ki Mun’a sunduğu rapor bizi şaşırtmadı ve yanıltmadı. Bizim kimyasal silah kullanıldığına dair bir şüphemiz yoktu. Raporda bu kimyasal silahları kimin kullandığına dair bilgi yok. Bu bizim için şaşırtıcı oldu. Türkiye’nin tavrı insani bir tavırdır. Kimyasal silahların yerlerinin bulunması ve yok edilmesi fevkalade doğrudur. Ama bunların yok edilmesi nerdeyse 2014’ün ortasına kadar varacak. Süreç zamana yayılmıştır. Uygulanmasını hep birlikte göreceğiz. Ama şunu da eleştireceğiz: Bugüne kadar Suriye’de 120 bine yakın insan ölmüştür. 110 bin kişi konvansiyonel silahlarla öldürüldü. Dolayısıyla onlar silah öldürmeye devam edecekler… Bütün bunları bir kenara koyup “bundan sonra kimyasal silah kullanılmasın. Ölenler öldü” demeyi hangi vicdan kabul eder? Bu yapılan katliamın bir sorumlusu olmayacak mıdır. Birileri hesap sormayacak birileri de hesap vermeyecek midir? Yaşanan olaylar bizi isyan noktasına getiriyor. Biz bize düşeni yapacağız. Sadece kimyasal silah kullanmayı engellemek Esad’ı ödüllendirmek olur.

İMRALI’YLA GÖRÜŞME VE ÖCALAN’IN MESAJI

Mesajı hiç yorumlamadım. Yorumlamak de istemiyorum. Yorumlayacak başkaları var. Onlara sorarsınız.

OKULLARI BOYKOT ÇAĞRISI VE DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Milli eğitimle ilgili konular görüşülürken okullar boykot meselesi de görüşüldü. Ama sevinerek belirtmek istiyorum ki boykota katılım konusunda sadece iki ilimizde bir yoğunluk var. Diğer illerimizde vatandaşlarımızın bu çağrıya itibar etmediğini görüyoruz.

Bomba ellerinde patlamıştır. Çok iddialı oldukları boykota sadece iki ilimizde katılım olmuştur. Bu durum onların amaçlarına ulaşamadığını gösteriyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here