“Hellim”i biz tescil ettik sırada AB var

“Hellim”i biz tescil ettik sırada AB var

0
PAYLAŞ

Güney Kıbrıs’ın “Hallumi” patentini almak amacıyla AB nezdinde başlattığı girişime ise Türk tarafından 3 itiraz yapılmıştı. AB’nin itirazlarını gözönüne alarak hellim peynirinin üretim tekelini Rum kesimine vermemesi bekleniyor.

TPE’nin tescil metninde hellim peynirinin ”taze hellim” ve ”olgun hellim” olmak üzere iki tipte üretildiği, en önemli özelliğinin de yayılmaması ve erimemesi nedeniyle sade ya da tava, ızgara gibi yöntemlerle pişirilerek tüketilmesi olduğu belirtildi.

Metne göre, hellim peyniri çiğ koyun-keçi, koyun-keçi-inek sütü karışımlarından veya ayrı ayrı koyun ve keçi sütlerinden yapılıyor.

Hellim yapımında süt hayvanlarının yem ihtiyaçlarının tamamının veya büyük bir kısmının Kıbrıs’taki serbest otlaklardan ve yerli bitkilerden üretilen kaba yemlerle karşılanmasından dolayı oluşan kendine özgü tat ve aromaya sahip çiğ veya pastörize Kıbrıs sütü kullanılıyor. Bu süte antibiyotiklerin, bitki ilaçlarının ve diğer zararlı kimyasal maddelerin konulması yasak.

Hellim yapımında kullanılan sütün kolostrum özelliğini yitirmiş olması gerekiyor. Bu nedenle hayvanın, doğumunu takip eden 5. veya 7. günden sonraki sütü alınıyor.

Tescil metninde; hellim yapımında kullanılan sütün, hayvanların beslendiği bitkilerin özelliklerinin ürettikleri sütün kalitesini, dolayısıyla bu sütten üretilen peynirin kalitesini etkilediğinin bilimsel olarak kanıtlandığı vurgulanıyor.

Hellim üretimi ve tüketiminin Kıbrıs’ta her çiftçi ailesi için vazgeçilmez olduğu ve ailelerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra sosyal dayanışma ve yardımlaşma fırsatı yaratılmasından dolayı da özel bir öneme sahip olduğu belirtiliyor.

COĞRAFİ İŞARET NEDİR?

Belirli bir bölgeden kaynaklanan bir ürünün, sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler taşıdığını ifade eden ad ve işaretlere ”coğrafi işaret” deniliyor.

Coğrafi işaretler ”menşe adı” ve ”mahreç işareti” olmak üzere ikiye ayrılıyor. Belirli bir bölgeden kaynaklanan ve bu bölgeye ait karakteristik özellikler taşıyan ürünün, söz konusu karakteristik özellikleri veren tüm aşamaları o bölgede gerçekleşmek zorundaysa bu durumda bulunan coğrafi işaretlere ”menşe adı” deniyor. Menşe adına örnek olarak ”Antep Fıstığı” verilebilir.

Ürüne karakteristik özellikler veren aşamalardan en az biri söz konusu bölgede gerçekleşmek kaydıyla, başka yerlerde üretim yapıldığında da aynı karakteristik özellikler elde edilebiliyorsa, bu durumdaki coğrafi işaretlere de ”mahreç işareti” deniliyor. Mahreç işaretine örnek olarak da ”Antep Baklavası” gösterilebilir.

AB NEZDİNDEKİ TARTIŞMA SÜRÜYOR

Öte yandan Güney’de yayınlanan ulusal gazeteler, Güney Kıbrıs’ın Hellimin patentini almak amacıyla AB nezdinde başlattığı girişim ve bu çerçevede AB’ye sunulan başvuru dosyası hakkındaki tartışmaların devam ettiğini yazdı.

Alithia, Yunanca adıyla “Hallumi” şeklinde patentinin alınması için Rum makamlarınca AB’ye yapılan başvurunun, dün Rum Meclisi Tarım Komitesi’nde ele alındığını ancak toplantıdan elle tutulur bir sonuç çıkmadığı yorumunu yaptı.

Gazete, toplantıda başvuru dosyasına Türkçe “Hellim” kelimesinin eklenip eklenmeyeceği konusunda herhangi bir netleştirmenin yapılmadığını belirterek, Rum Tarım Bakanı’nın sadece gönderilen dosyada Türkçe “Hellim” kelimesinin yer almadığını söylemekle yetindiğini ve AB’nin izlediği prosedürlere değindiğini vurguladı.

Haberde, söz konusu dosyaya ilişkin bazı kurumların Rum mahkemelerine yaptıkları 3 itiraz bulunduğu da hatırlatılırken; bunlardan bir tanesinin de dosyaya Türkçe ismiyle “Hellim” kelimesinin eklenmesini talep eden Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın başvurusu olduğu ifade edildi.

Haberde ayrıca, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın başvurusunun Pazartesi günü mahkemede ele alınmaya başlanacağı ifade edildi.

Öte yandan Politis gazetesi de, “Albina” cinsi keçilerin sütünün hellim yapımında kullanılmasına izin verilmesi talebinde bulunan ancak bu talebi Rum mahkemesince reddedilen “Albina” şirketinin, söz konusu kararı temyize götürme kararı aldığını yazdı.

BİR CEVAP BIRAK

18 − 7 =