Herkes ‘Kanka’sıyla Gazze’yi görüştü

ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İsrail’in Gazze harekatını ele aldığı telefon görüşmesinde, “Gazze’de kalıcı ateşkes için Hamas’ın ateş açmaya son vermesinin gerektiğini” söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, Bush’un Gül ile bugün telefonda görüştüğünü belirterek, Bush’un görüşmede “İsrail’e düzenlenen roket saldırılarının durmasının önemine dikkat çektiğini” bildirdi.

Johndroe, “Başkan Bush, İsrail’e düzenlenen roket saldırılarının ve Hamas’ın yaptığı silah kaçakçılığının sona ermesinin, Gazze’de kalıcı ateşkes için çok önemli olduğuna dikkat çekti” dedi.

Johndroe, “Bush, Türkiye’nin, Gazze Şeridi’nde şiddete son verilmesi için Fransa ve Mısır’ın arabuluculuk çabalarına destek vermesinden memnuniyet duyduğunu” kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, Cumhurbaşkanı Gül’ün ABD Başkanı Bush’u telefonla aradığını ve görüşmede, Gazze’deki durumun kısa ve uzun vadeli veçhelerini ele alındığını belirtmişlerdi.

AHMEDİNEJAT DA ÇAVEZ İLE…

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Venezüella Devlet Başkanı Hugo Çavez, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarıyla Gazze Şeridi’ndeki insanlık trajedisi konularında fikir teatisinde bulundu.

Telefonda görüşen Ahmedinejad ve Çavez, İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı, savunmasız, masum Filistinlileri öldürmesi ve yaralamasını kınayarak, uluslararası toplumun İsrail’e karşı harekete geçmesini istedi.

Ahmedinejad ve Çavez, İsrail saldırılarının durdurulması ve Filistin halkına yardım konularında liderler düzeyinde uluslararası toplantı yapılmasının gerekliliği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Filistin halkının, İsrail işgali ve saldırlarına karşı direnişini öven liderler, “Filistinlilerin, siyonist İsrail karşısında zafere ulaşacağına olan inançlarını” ifade etti.
Ahmedinejad’ın görüşmede ayrıca, İsrail’in Caracas Büyükelçisi ile bazı diplomatları sınır dışı eden Çavez’e teşekkür ettiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here