HES’e direnen köylüler projeyi iptal ettirdi!

Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Gümüşdamla (Zilan) Köyü’nde yapımı süren Değirmen HES’e karşı yöre köylülerince açılan iptal davasında karar çıktı. Davayı gören Antalya 2. İdare Mahkemesi, projenin iptaline ve inşaatın durdurulmasına karar verdi. Mahkeme kararını HES şirketi yetkililerine tebliğ etmek için Gümüşdamla’da toplanan yaklaşık bin kişilik grup, burada yürüyüş ve basın açıklaması yaparak mahkeme kararının bir an önce uygulanmasını talep etti. Köylüler, HES inşaatın sökülüp tahrip edilen bölge eski haline getirilinceye kadar mücadele etmeye kararlı.

‘DİRENE DİRENE KAZANDIK’

Gümüşdamlalılar Derneği ve Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu öncülüğünde bugün öğle saatlerinde Gümüşdamla köyü meydanında toplanan grup, “direne direne kazandık!” “HES’lere hayır” “su haktır, satılamaz” ve “Gümüşdamla’da HES istemiyoruz!” sloganları eşliğinde yaklaşık 3 kilometre mesafedeki inşaat alanına kadar yürüdü.

YÖRE KÖYLÜLERİNİN DAYANIŞMASI

Ali Hoca Deresi üzerinde Erenler Enerji A.Ş tarafından yapımı halen sürdürülen Değirmen Regülatörü ve HES inşaatının bir an önce kapatılmasını isteyen Gümüşdamla köylüleri ve Akdeniz DEKAP üyeleri şantiye önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına, Gazipaşa Çığlık, Manavgat Gençler ve Üzümdere, Gündoğmuş Köprülü, Ortaköy ve Balkaya köylüleri ile İbradı Yardımlaşma Derneği, KESK, TMMOB, ÇDH Antalya örgütlerinin yanı sıra Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği gibi kuruluşlar da destek verdi.

MAHKEME, ‘PROJE HUKUKA AYKIRI’ DEDİ

Mahkemenin gerekçeli kararında, HES projesinin uygulandığı bölgenin farklı ekosistemleri barındırdığı ve ülke endemizmi açısından zengin olan Toros silsilesinde yer aldığı vurgulanarak, proje dosyasında bu değerlere etkilerin yeterince irdelenmediğinin altı çizildi. Proje dosyasında bölgedeki tarımsal ürün deseni ve su ihtiyacı konusundan hiç bir hesaplama yapılmadığı bilgisine yer verilen mahkeme kararında, Antalya Valiliği’nin projeye ilişkin verdiği ÇED Gerekli Değildir kararında hukuka uyarlık bulunmadığına hükmederek dava konusu işlemin iptaline karar verildiği belirtildi.

‘MAHKEMENİN KARARI ACİLEN UYGULANSIN’

Grup adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Gümüşdamla Köyü Derneği Basın Sözcüsü Mehmet Özkan, HES projesinin iptali ve inşaatın durdurulması için açtıkları davayı kazanmış olduklarından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Mahkeme kararının gereğinin acilen yerine getirilmesini ve inşaatın kapatılmasını isteyen Özkan, “Bu karar, bugüne kadar HES şirketlerini koruyup kollayanların, izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde HES inşaatlarına göz yumanların, her şeyin kanunlara uygun devam ettiğini söyleyenlerin aslında mevcut yasalara uymadığını da göstermiştir” diye konuştu.

‘GÜCÜMÜZÜ HAKLILIĞIMIZDAN ALACAĞIZ’

Üzümdere Köyü Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği adına konuşan Remzi Alp, komşu köyümüz Gümüşdamlalılar’ın hem sevincini paylaşmak hem de dayanışmak için geldiklerini belirterek, “Bizim köyümüzde henüz HES inşaatı başlamasa da çalışmaları sürdürülüyor. Bu dava bizim için de emsal oldu. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da HES şirketinin peşini bırakmayacağız ve bu mücadeleyi diğer köylerle birlikte sürdürmeye kararlıyız. Tüm baskı ve korkutmalara karşı bizler gücümüzü haklı olmamızdan alacağız. Bizler haklıyız” dedi.

‘KÖYLÜLERİN İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ’

HES’lere karşı yürütülen mücadelenin bu kararla yeni bir ivme kazandığını vurgulayan Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Birsen Tanyeri de, henüz mücadelenin bitmediğini belirterek birleşik mücadele çağrısı yaptı. Akdeniz bölgesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün köylerin işbirliği ve dayanışma içinde olması gerektiğinin altını çizen Tanyeri, “Derelerin Kardeşliği Platformu olarak yöre dernekleri başta olmak üzere tüm demokratik kitle örgütleri ile birlikte dayanışmanın sürmesi ve mücadelenin başarıya ulaşması çalışacağız” şeklinde konuştu.

AVUKAT MÜNİP ERMİŞ: ‘KARAR HES’LER İÇİN EMSAL OLACAK’

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve kazanılan davanın avukatı Münip Ermiş, mahkemenin kararına ilişkin değerlendirmesinde, “yöremizde ve ülkemizin dört bir yanında yapılmak istenen HES’ler için emsal teşkil edecek bir karardır. Bu karar mücadelemizin en başından beri savunduğumuz gerçeklerin, hukuken de tescili niteliğindedir. Zira ülkemizde ve köyümüzde yapılmak istenen HES’lerin çoğunluğunda olduğu gibi, nehir tipi santrallerde “ÇED Raporu gerekli değildir” diyerek, ÇED raporu almadan HES yapmak isteyenlere her şeyin usulüne uygun olduğunu söyleyenlere mevcut yasaların verdiği bir yanıttır” dedi.

‘DEVLET ELİYLE SUÇ İŞLENDİ’

Dava sürecinde yaşananlara da değinen avukat Münip Ermiş, ara karar aşamasında mahkemenin HES projesine ilişkin ilgili bakanlıklardan proje inşaatının teslim tutanağını ve inşaat ruhsatını istediğini ancak “haberimiz yok” yanıtını aldığını belirterek, “bu süreçte hem imar yasası hem de ceza yasası ihlal edilmiştir. Dava konusu olan HES projesinin inşaatı kaçak olarak yapımı sürdürülerek devlet eliyle suç işlenmiştir. HES’lerle ilgili düzenlemeyi EPDK gibi bir kuruluşla piyasacı anlayışa indirgeyen yaklaşımla ülkenin doğası Allah’a emanet hale getirilmiştir” görüşünü savundu.

KARARIN UYGULANMASI İÇİN ANTALYA VALİLİĞİ’NE BAŞVURULDU

Mahkemenin iptal kararının uygulanması için bir kaç gün önce Antalya Valiliği’ne başvurduklarını da anımsatan Ermiş, “HES inşaatının yıkılıp bölgenin eski haline getirilmesi ve bu işlemlerin maliyetinin ilgili şirketten tahsil edilmesi için yasal süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Çünkü burada dağlar yerle bir edilmiş, binlerce ağaca kıyılmış. Bunun bir maliyeti olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − seventeen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.