‘Hizbullah füzede sivilleri gözetmiyor’

Merkezi New York’da bulunan örgüt tarafından yayımlanan raporda, yaptıkları incelemeler sonucunda Hizbullah’ın geçen yıl İsrail’in Lübnan saldırısı sırasında açık bir meşru askeri hedef olmaksızın sayısız füze fırlattığını tespit ettikleri, bunun da sivillerin bilerek hedef alındığını gösterdiği kaydedildi.

Raporda ayrıca, Hizbullah’ın, füze saldırılarının İsrail’in ateşine karşılık olarak yapıldığı ve İsrail’i kara savaşına çekmeyi amaçladığı şeklindeki savunmalarının, savaş kuralları bakımından yasal bir dayanağı olmadığı belirtildi.

Örgütün Orta Doğu ve Kuzey Afrika direktörü Sarah Leah Whitson “Hizbullah’ın İsrailli sivillere niçin füze attığı konusundaki açıklamaları kesinlikle bu yasa dışı saldırıları meşrulaştıramıyor. Hizbullah da tıpkı İsrail gibi savuş kurallarına saygı göstermek zorunda” dedi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın siyasi danışmanı, raporu “siyasi ahlaksızlık” olarak nitelerken, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora da raporu eleştirdi ve örgütün önce İsrail hakkında rapor yayınlaması gerektiğini savundu.

İnsan Hakları İzleme örgütü, 6 Eylülde İsrail ile ilgili de bir rapor yayınlamayı planladıklarını açıkladı.

Örgüt, Hizbullah ile ilgili raporunu Beyrut’ta bugün düzenleyeceği bir basın toplantısı ile açıklamayı planlamış, ancak Hizbullah’ın açıklamanın yapılacağı otel önünde gösteri yapacağını duyurması üzerine otel, basın toplantısına ev sahipliği yapamayacağını bildirince, toplantıyı iptal etmişti.

Whitson yaptığı bir açıklamada “Hizbullah 2006 savaşı sırasındaki tutumunun eleştirilmesini engellemeye çalışıyor. Ama bizim raporlarımızın adilliği ve doğruluğu, ister basın toplantısı düzenleyelim ister düzenlemeyelim, kendi kendilerini ortaya koyacaktır” dedi.

Hizbullah 34 günlük savaş sırasında İsrail topraklarına yaklaşık 4 bin füze fırlatmıştı.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.