Hizbullah’tan İdlib mutabakatına övgü

Türkiye ile Rusya arasında İdlib mutabakatını değerlendiren Hizbullah lideri Hasan Nasrallah anlaşmayı Suriye savaşına siyasi çözüme ulaşmada bir adım olarak niteledi. Hizbullah, “Diplomatik çabaların vardığı nokta makul ve iyi ancak her şey sonuca bağlı” dedi.

Lübnan’daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Türkiye ile Rusya arasında Suriye’nin İdlib kenti için yapılan anlaşmanın iyi ve makul olduğunu söyledi.

Nasrallah, Aşure gecesi münasebetiyle yaptığı televizyon konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in pazartesi günü Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelerek İdlib ile ilgili vardıkları anlaşmanın sonuç vermesi halinde iyi ve makul olduğunu belirtti.

İdlib anlaşmasının uygulanmasının Suriye’de büyük bir sükunet getireceğine işaret eden Nasrallah, Esad rejiminin onayıyla ülkede varlık gösterdiklerini ve anlaşmalara rağmen İdlib’deki varlıklarını sürdüreceklerini ifade etti.

Lübnan’da aylardan beri sonuç vermeyen hükümeti kurma çalışmalarına da değinen Nasrallah, diyalog ve sükunetin önemine dikkati çekti.

Nasrallah ayrıca, Lübnan devletinin ülke içindeki konulardan ötürü bölge sorunlarına karşı kendini uzak tutma politikasını yürütmesine katıldığını kaydetti.

Lübnan merkezli Hizbullah örgütü milisleri 100 binlerce sivilin hayatını kaybettiği ve milyonların yerinden edilmesinden sorumlu Esad rejimi saflarında yer alıyor.

İran destekli Zeynebiyyum ve Fatimiyyun gibi terör örgütleri de Hizbullah ve Esad rejimi ile birlikte katliamlara imza atıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − seventeen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.