Hollande’dan ‘soykırımı inkar yasası’ sözü

Daha önce Fransız Parlamentosu tarafından onaylanan yasa, Şubat ayında Anayasa Mahkemesi tarafından ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle geri çevrilmişti. Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin tehciri sırasında yaşananları “soykırım” olarak nitelemeyi reddediyor. Konu, son yıllarda Türkiye ve Fransa’nın arasının açılmasına neden olmuştu. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ilk yasanın iptal edilmesinin ardından hükümete yeni tasarı hazırlanması çağrısında bulunmuştu.

Fransa’da Ermeni Dernekleri Koordinasyon Konseyi’nin AFP haber ajansına yaptığı açıklamada “François Hollande, seçim kampanyası süresince ve daha öncesinde söylediği gibi, Ermeni soykırımını reddetmeyi suç sayan bir yasa çıkarma konusunda kararlı olduğunu ifade etti” dedi. Fransız medyasının verdiği bilgiye göre, Konsey’den bir heyet Temmuz ayının sonuna doğru yasanın nasıl bir şekil alacağını konuşmak için Hollande ile görüşecek.

Perşembe günü Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Türkiye tarafı ile yaptığı bir toplantıda Anayasa Mahkemesi’nin kararının konuyu aynı şekilde yeniden gündeme getirmeyi imkansız kıldığına işaret etti. Ancak, Cumhurbaşkanlığı ofisinden Cumartesi günü yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı kampanya boyunca bu konuda kararlı olduğunu ifade etti. Sözünü tutacak” denildi.

Açıklamada “Anayasa ile uyumlu bir yasa tasarısı için ara bir yol bulmalıyız” denildi.

Ocak ayında gündeme gelen yasa tasarısı Fransa ve Türkiye’de protesto gösterilerine neden olmuştu. Türkiye hükümeti Fransa ile siyasi ve askeri işbirliğini askıya aldığını açıklamıştı. Türkiye 1915-1916 yıllarında ne yaşandığının tarihçilere bırakılması gerektiğini ve yasanın ifade özgürlüğünü ihlal edeceğini savunuyor.

Ermenistan Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış döneminde 1915-1916 yıllarında yaklaşık 1.5 milyon Ermeninin öldürüldüğünü söylüyor. Türkiye ise sayının çok daha az olduğunu öne sürüyor.

1915-1916 olaylarını “soykırım” olarak kabul eden ülkeler arasında Arjantin, Belçika, Kanada, Fransa, İtalya, Rusya ve Uruguay var.

İngiltere, ABD, İsrail ve diğerleri ise daha farklı bir terminoloji kullanıyor. Fransa’da yaklaşık 500,000 Ermeni, 550,000 Türkiyeli yaşıyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here