Hürriyet davası Şubat’ta devam…

Eskioğlu, Hürriyet’in ekonomi servisinde muhabir olarak 1998-2000 yılları arasında 22 ay boyunca tam gün olarak çalışmasına karşın sigorta primlerinin yatırılmadığı için emekli olamadığını öne sürerek işveren aleyhine dava açmıştı.


Davanın geçen yıl ki duruşmasında işveren şahidi olarak hakim karşısına çıkan ekonomi servisi müdürü ve Türk Gazeteciler Cemiyeti (TGC) başkanvekili Vahap Munyar, davalının dışarıdan telifli çalıştığı ve gazeteye yalnızca haber ve fotoğraflarını getirmek için uğradığı ifadesini vermişti. İşveren şahitlerinden Emre Özpeynirci de davacının “stajyer” olduğunu, Nurten Erk de “telifli” olduğunu öne sürmüştü.


Son duruşmada Eskioğlu’nun şahitleri dinlenildi. Şahitler Eskioğlu’nun Hürriyet gazetesinde “gazeteci” olarak çalıştığını belirttiler.


Dava, Eskioğlu’nun diğer şahitlerinin de dinlenilmesi için Şubat ayına ertelendi.


“SONUNA KADAR MÜCADELE!”


Eski Hürriyet çalışanı, Hürriyet’te gazetecilerin sömürüsüne karşı Maliye Bakanlığı ve meslek örgütlerinin duyarsız kaldığını öne sürerek şunları söyledi:


“Hürriyet Gazetesi’nde temel bir insan hakkı olan sendikalaşmaya izin verilmemekte, gazetecilerin çalıştırılması gereken 5953 sayılı yasa kısmen uygulanmakta, çoğu gazetecinin ücretlerinin önemli bir bölümü ‘telif’ olarak ödenerek sosyal hakları gaspedilmektedir. İşveren bu uygulamasıyla emeği sömürmekte ve rakiplerine karşı rekabet gücü kazanmaktadır. Ayrıca SPK’ya da suç duyurusunda bulunacağım…”


Hürriyet gazetesine actığı davayı kaybetme durumunda iç hukukun tüketildiği gerekcesiyle AİHM’e gideceğini belirten Eskioğlu, Merkezi Avusturya Viyana’da bulunan International Press Institute – IPI (Uluslararası Basın Enstitüsü) Başkanı David Dadge ve The Paley Center başkanı Pat Mitchell’e de birer mektup yazarak Hürriyet’teki sömürüyü anlattığını sözlerine ekledi.


FOTOĞRAF: Eskioğlu, işveren şahidi Vahap Munyar’ın TGC başkanvekilliğinin düşürülmesi ve üyelikten çıkarılmasını istedi.


İLGİLİ HABERLER:
‘Hürriyet kaçak çalıştırdı’…
Hürriyet, insan haklarıyla dalga geçiyor…
Avrupa’dan TGC Başkan Vekili’ne ağır eleştiri…
‘Munyar’ın TGC üyeliği düşürülsün’…
Hürriyet’in şahitleri dinlendi…


İLGİLİ KÖŞE YAZILARI:IPI BAŞKANI’NA ‘DOĞAN MEDYA’ MEKTUBU*

ERDOĞAN-DOĞAN KAVGASINDA SÖYLENEMEYENLER

BASINDA İT DALAŞI…

HÜRRİYET NEREEE? İNSAN HAKLARI NEREEE?

AYŞE ARMAN’I ŞİKAYET ETMELİ AMA NEREYE?

SABAH İÇİN VAHAP MUNYAR’A REFERANS MEKTUBU

HÜRRİYET İŞVERENİ DE UTANIYORDUR UMARIM (HÜRRİYET DAVASI)

AVRUPA’DAN MUNYAR’A AĞIR ELEŞTİRİ (HÜRRİYET DAVASI)

TGC’DEN YANIT VAAAR! (HÜRRİYET DAVASI)

MUNGAN, MUGABE VE MUNYAR (HÜRRİYET DAVASI)

HÜRRİYET EKONOMİ MÜDÜRÜ VAHAP MUNYAR’A AÇIK MEKTUP

ŞAHİTLİKLERİNDEN HABERLERİ YOKMUŞ…

TÜKETİCİNİN ERKAN ABİSİ’NE AÇIK MEKTUP

AÇIK GAZETE’DEN… ÇÖLAŞAN VE HALİMİZ AHVALİMİZ..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.