Hürriyet için açık suç duyurusu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçen Aralık’ta  “Bakanlık olarak 2008 yılını işsizlik ve kayıt dışıyla mücadele yılı ilan ediyoruz” demişti*.

Kayıt dışılığa karşı 2008 yılında yaygın denetimler gerçekleştirileceğini, çalışanların ücretlerinin bankalar aracılığıyla ödenmesinin sağlanacağını ve ihbar hattı oluşturulacağını söyleyen Sayın Çelik’e açık bir suç duyurusunda bulunuyorum. 

Rekabet Kurumu (RK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) da gönderdiğim aşağıdaki dilekçeler de umarım dikkate alınır…

Eh sağır sultan duydu ama bizim yetkililer hâlâ duymazsa işimiz Türkiye’nin  imza attığı uluslararası kurumlara kalacak…

***

ÇALIŞMA VE GÜVENLİK BAKANLIĞI’NA
REKABET KURUMU BAŞKANLIĞI’NA,
İMKB BAŞKANLIĞI’NA,

Konu: Suç duyurusu

Hürriyet Gazetesi’nde çalışanlara yönelik uygulamalarla işveren haksız rekabet gücü kazanmakta, çalışanlar sömürülmektedir.

Aşağıdaki 4 temel noktanın araştırılarak tarafıma bilgi verilmesi ve doğruluğunun saptanması durumunda İMKB’de işlem gören Hürriyet Gazetesi için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim…

1. Temel bir insan hakkı olan sendikalaşmaya izin verilmemekte… (Gazetenin sendikasızlaştırması uzun bir kampanya dönemi sonrasında yapılmıştır ve sendikal faaliyetler  ‘yazılı olmasa da’ yasaktır.)

2. Gazetecilerin çalıştırılması gereken 5953 sayılı yasa kısmen uygulanmakta. (Yasanın kısmi uygulanmasının nedeni de gazetelerin resmi ilan alabilmeleri için bu kanuna bağlı belirli sayıda gazeteci çalıştırması gerekmektedir. Bu konuda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç’in 6 Haziran 2006’da Açık Gazete’ye söyledikleri şu linktedir: http://www.acikgazete.com/?newsid=16027&category=172)

3. Çoğu gazetecinin ücretlerinin önemli bir bölümü yasadışı olarak “telif” olarak ödenmektedir. Böylece sosyal haklar gaspedilmekte ve kamu da ciddi bir gelir kaybına uğratılmaktadır. (Bu konuda tarafımdan işveren aleyhine açılmış dava TC Bakırköy 3’ncü İş Mahkemesi’nde 5 Şubat 2009’da saat 11.55’de devam edecektir. Mahkemenin tarafınızdan da izlenerek rapor edilmesi arz olunur.)

4. İlk işe başlayanlar yasal sürelerinde sigorta yapılmamaktadır. (TC Bakırköy 3’ncü İş Mahkemesi’ndeki aynı davada bu konu da ele alınmaktadır)

Faruk Eskioğlu
Gazeteci (1998-2000 arası Hürriyet çalışanı)

__________________

* http://www.calisma.gov.tr/article.php?article_id=2

Önceki haberİngiltere’de enflasyon son 16 yılın zirvesinde
Sonraki haberTürkiye ekonomisine ‘korkutucu’ yorum
Faruk ESKİOĞLU
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.