IŞİD’in son ABD’li rehinesi de öldü

Hafta sonunda gönderilen fotoğrafları inceleyen ABD istihbaratı 18 aydır IŞİD’in elinde olan Mueller’in öldüğünü doğruladı.

Beyaz Saray basın sözcüsü John Earnest 26 yaşındaki Mueller’in nasıl öldürüldüğüne dair bir kanıtın bulunamadığını belirtti.

AİLESİNE KEFEN İÇİNDE FOTOĞRAFINI GÖNDERDİLER

Wall Street Journal’ın bir ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberine göre genç kadının ailesine IŞİD tarafında üç kare fotoğraf gönderildi. Fotoğrafların ikisinde başörtüsü takılmış Mueller’in yüzü görülüyordu. Son karede ise genç kadının kefen içinde görüntüsü vardı.

‘IŞİD KOMUTANIYLA EVLENDİRİLDİ’ İDDİASI

Mueller’in bir IŞİD lideri ile zorla evlendirilmiş olabileceği iddia edildi.

ABC NEWS kanalına konuşan bir terörle mücadele uzmanının ifadesine göre, Arizonalı yardım görevlisi Kayla’nın 2013 Ağustos ayında Türkiye’den günübirlik geçtiği Suriye’de kaçırılmasına rağmen ölümüne kadar kimliğinin hem IŞİD hem de ABD tarafından gizli tutulması zaten şüpheliydi. Mueller’in ölümünden sonra fotoğraflarının ailesine gönderilmesini bir saygı ifadesi olarak değerlendiren uzman, genç kadının kaçırıldıktan sonra bir IŞİD komutanı ile zorla evlendirilmiş olabileceği iddiasında bulundu.

OBAMA’DAN BAŞSAĞLIĞI

ABD Başkanı Barack Obama, terör örgütü IŞİD’in alıkoyduğu ve koalisyon ülkelerinin Suriye’deki hava saldırısında öldüğü öne sürülen Amerikalı Kayla Jean Mueller’in ailesine başsağlığı diledi.

ÜRDÜN SALDIRISINDA MI ÖLDÜ

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, “Kayla Jean Mueller’in öldüğünü öğrenmekten derin üzüntü duyuyoruz. Amerikalılar adına, Michelle (Obama) ve ben, Kayla’nın ailesine ve sevenlerine en içten taziyelerimizi sunuyoruz. Bu inanılmaz derecede zor zamanlarında, ülkemiz onların acısını paylaşıyor” ifadesini kullandı.

Dünyanın birçok yerinde gönüllü olarak çalışan Mueller’in hayatını insanlara yardım etmeye adadığını belirten Obama, açıklamasında “Kayla’nın yardıma ihtiyacı olanlara kendini adaması ve bu uğurdaki sevdası, bizlere, insanlığın temel ahlakının, en büyük kötülükler arasında bile yaşayabileceğini gösteriyor” ifadesine yer verdi.

Mueller’in yakınları basına açıklama yaparken gözyaşlarını tutamadı.

Öte yandan, Mueller’in ailesi de yayımladıkları açıklamada, IŞİD’in kendilerine kızlarının ölümünü bildirdiklerini belirtti.
Terör örgütü IŞİD, Amerikalı kadının Ürdün’ün hava saldırılarında Rakka’da öldürüldüğünü ileri sürmüş, Ürdün hükümeti ise açıklamayı propaganda olarak nitelendirerek iddiayı reddetmişti.

IŞİD FİDYE VE REHİNE TAKASI İSTİYORDU

Hindistan, Filistin ve İsrail’de yardım kuruluşları için çalışan Kayla, 2012 yılında Suriyeli mülteciler hayrına çalışmaya karar verdi. Türkiye’de mülteci kamplarında çeşitli yardım kuruluşları için çalıştı. 3 Ağustos 2013’te Suriyeli bir erkekle birlikte Halep kentine gitti.

Bu kişinin Kayla’nın erkek arkadaşı veya nişanlısı olabileceği iddia edildi. İkilinin Halep’e gitme sebebi ise kentte çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar adlı örgütün İspanyol şubesi olan grubun internet bağlantısının bozulmasıydı. Suriyeli teknisyenin işi uzayınca, ikili o gece Halep’te kaldı. Kayla ve Suriyeli, ertesi gün Türkiye’ye gidecek olan bir otobüse binmek için Halep’teki bir otobüs durağına doğru yola çıktı. Ancak ikili durağa varamadan kaçırıldı.

İsmi açıklanmayan Kayla’nın Suriyeli refakatçisi, birkaç ay sonra serbest bırakıldı. Kayla’dan ise ilk haber kaçırılmasından 9 ay sonra, 2014 yılının mayıs ayında geldi. IŞİD’in, aileyle ikinci bağlantısı ise 12 Temmuz 2014’te oldu. IŞİD fidye ve rehine takası istiyordu.

ŞÜPHELİ ŞAHIS DEĞİLDİ

Hürriyet’in emniyet birimlerinden elde ettiği bilgiye göre ise Kayla Mueller, 2013 yılında Türkiye’ye giriş yaptı. Mueller, bir süre sonra Suriye’ye geçtikten sonra aynı yıl yine Türkiye’ye döndü. Son kayıt ise Mueller’in 2014 yılında Türkiye’den yine Suriye’ye geçtiği yönünde. Yasal yollardan giriş çıkış yapan Mueller, herhangi bir terör bağlantısı da bulunmadığından takip edilen şahıslar arasında yer almıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here