Şili “Aferin” aldı

Latin Amerika’nın Pasifik Okyanusuna şerit gibi upuzun kıyısı olan Şili’den 3 bin 700 km.uzaktaki Paskalya Adası dünyanın en zengin deniz barınağı olarak tanınıyor. Uluslararası çevre kuruluşlarının göz bebeği sayılan bu adanın karasu yataklarında ancak ansiklopedilerde aranırsa adı bulunacak binlerce türde, değişik, bitki ve deniz canlısı yaşıyor.

Özellikle, Okyanusların deniz taşıtları tarafından sintine boşaltımıyla kirletilmesi yüzünden Paskalya Adasının deniz yatakları bir süreden beri alarm veriyordu.

Şili’nin Sosyalist Parti destekli, 2.dönem başkanlığını yapan kadın Cumhurbaşkanı Michelle Bechelet‘in girişimleriyle Paskalya Adası ülke gündemine alındı.

7 bin civarında yerli halktan nüfusu olan 170 km.kare genişliğindeki adanın yedi yüz km’lik karasuları, bundan böyle tamamen koruma altında tutulacak. İnsanlığa ait doğal koruma alanı ilan edilen bu bölge nedeniyle Şili’yi tüm uluslararası örgütler ve elbette, bu arada, çevreciler alkışladı.

Yasadışı avlanmak bir yana, her türden avlanmanın yasaklanacağı bu alan dünya üniversitelerindeki bilim adamlarına açılacak ve araştırma enstitüleri hızla kurulacak. Şili’nin bu girişimi üzerine dünyanın sayılı deniz kuvvetlerinden birisine sahip bulunan Ordusu, derhal bölgede tedbir aldı. Yerli halk tarafından Rapa Nui olarak adlandırılan Paskalya Adası’na seyahatler de bundan sonra gözetim altından tutulacak.

Dışişleri Bakanı Heraldo Muňoz, Birleşmiş Milletler kararına imza koyan ülke sorumluluğu taşıyarak, yerli Okyanusya halkının yaşadığı adada alınan bu kararın hukuki varlığını ve haklılığını ispatlamak üzere, şu sıralarda yoğun temaslar yapıyor.

Öte yandan deniz dibinde birçok maden yatağı ve hatta petrol bulunduğu iddiasıyla projeyi karalamak üzere Şili’yi suçlayanlar da çıkmakta gecikmedi.

Bu iddia sahiplerine bakılırsa, bölgeyi abluka altına aldıktan sonra Şili denizaltı maden araştırmalarına hız verecekti. Bu yöndeki haberlerin yayılması üzerine Başkent Santiago’daki Şili hükümet sözcüleri ¨Bütün bunlar aldığımız kararın ruhuna uymayan, saçma sapan haberlerdir!¨ diyerek, girişimin samimiyetini ve haklılığını bir kez daha vurguladı.

Hatırlanacağı gibi Paskalya Adası, aynı zamanda binlerce yıllık dev insan başı heykellerine de evsahipliği yapıyor. Moai adını taşıyan, herbiri en az 10 metre yüksekliğinde ve takriben 80 ton ağırlığındaki taş yontuların 2 ila 3 bin yıl önce, farklı zamanlarda, yerli halk tarafından yapıldığı da biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here