İlk yüz naklini yapan cerrahlar da gözaltında

Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ) FETÖ/PDY soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda, gözaltına alınanların sayısı 147’ye ulaştı.

Gözaltına alınanlar arasında Türkiye’nin ilk yüz ile kol ve bacak nakli ameliyatlarına katılan 3 cerrah da bulunuyor. Üniversitenin eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici ise aranıyor.

Üniversite kampüsünde dün başlatılan arama çalışmaları bugün de sürdü. TEM ekipleri bugün erken saatlerde AÜ Tıp Fakültesi Dekanlık binası başta olmak üzere bazı fakültelerde eş zamanlı arama yaptı. Ekipler bilgisayarların hard disklerinin yanı sıra çok sayıda belgeye incelenmek üzere el koydu.

3 ESKİ DEKAN GÖZALTINDA

Gözaltına alınanlar arasında İletişim Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık, Eğitim Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Mimar Türkkahraman ile Güzel Sanatlar Fakültesi eski Dekanı Prof. Sadettin Sarı da bulunuyor. Operasyon kapsamında Ortopedi Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Levent Altınel, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Remzi Yılmaz, Beyin Cerrahisi Servisi’nden Prof. Dr. Necmi Kıymaz, Çocuk Cerrahisi’nden Prof. Dr. Abdurrahman Karaman, Organ Nakli Merkezi eski Müdürü Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, Üroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mehmet Baykara, Biyofizik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Canpolat, Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan Prof. Dr. Mustafa Kınsız, Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan Prof. Dr. Kadriye Bulduk da gözaltına alındı.

YÜZ NAKLİNE KATILAN CERRAHLAR

Operasyon kapsamında gözaltına alınan Ortopedi Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’ndan Levent Altınel ile Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, 21 Ocak 2012’de Uğur Acar’a yapılan Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatı; Atilla Kavdır’a yapılan aynı anda çift kol ve bacak nakli ameliyatlarına katılmıştı. Aynı gün yapılan ameliyatların biri 9, diğeri 11 saat sürmüştü. Ameliyattan 69 gün sonra taburcu edilen ancak idrar yollarının enfeksiyon kapması sonucu 1 Mayıs’ta tekrar hastaneye kaldırılan Kavdır yaşamını yitirmişti.

ÖZKAN: EKİBİN TAMAMI GİBİ ALGILANMAMALI

Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren ekibin başındaki Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, FETÖ operasyonunda gözaltına alınan öğretim görevlilerinin, yüz ve kol nakli ameliyatına katılan ekibin tamamı gibi algılanmaması gerektiğini söyledi.

Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Tozoğlu
Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Tozoğlu
Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Levent Altınel
Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Levent Altınel

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.