IMF Başkanı: Kriz bitmedi

Strauss-Kahn, ABD’nin Pittsburgh kentinde 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek G20 Zirvesi öncesinde Almanya’nın haftalık “Der Spiegel Dergisi”nde yayımlanan röportajında, mali sektörün düzenlenmesi konusunda daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Birçok insanın, sadece sıradan kişilerin değil, üst düzey siyasetçilerin kafasında dahi “mali krizin halihazırda geride kaldığı” düşüncesinin yer aldığını ifade eden Strauss-Kahn, bu tarz düşünmenin tehlikeli olduğunu vurguladı.

Strauss-Kahn, son çeyrekte Almanya ve Fransa’daki olumlu büyüme verilerine karşın küresel ekonomik krizin devam etmekte olduğu görüşünü dile getirdi.

İkinci çeyrekte Avrupa’nın iki ağır topunun ılımlı bir büyümeye kaydığına işaret eden Strauss-Kahn, buna karşın, en az bir yıl daha işsizliğin artmaya devam edeceğini belirtti.

Mali sektördeki ödeme sistemlerinin gözden geçirilmesine ve bankalar için sıkı sermaye düzenlemeleri yapılmasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Strauss-Kahn, Pittsburgh Zirvesi’nin uluslararası ekonomiye yeni ivme kazandırmasını umut ettiğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.