‘IMF’nin parasına ihtiyacımız yok’muş

Yılmaz, şu anda ciddi bir dolar likiditesi sorunu yaşandığını, bu sorunun aşılması için mutlaka birtakım tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, “Bu aşamada, Türkiye Cumhuriyeti olarak bizim IMF’nin parasına ihtiyacımız yok” dedi.


Türk Lirası tanıtım toplantısı için KKTC’de bulunan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, gazetecilerin, IMF ile görüşmelere ilişkin sorusu üzerine, “Şu anda ciddi bir dolar likiditesi sorunu yaşıyoruz. Bu sorunun aşılabilmesi için birtakım tedbirlerin alınması mutlaka gerekli. Bu aşamada, Türkiye Cumhuriyeti olarak IMF’nin parasına ihtiyacımız yok ancak, önümüzdeki dönemde neyle karşılaşacağımız konusunda belirsizlikler var, o nedenle herhangi bir şekilde uluslararası piyasalara güven verebilmek açısından birtakım düzenlemelerin yapılmasında biz fayda görüyoruz ama sonuç itibariyle bu, siyasi bir karardır. Hükümetin takdirindedir” dedi.


“DÖVİZ GELİRİ OLMAYANLAR DÖVİZLE İŞLEM YAPMASIN”


Durmuş Yılmaz, döviz kurunun inebileceğini de çıkabileceğini de ifade ederek, bunu, yaşanmakta olan mali krizin alacağı şeklin belirleyeceğini söyledi.


Dövizle geliri olmayanlara, dövizle işlem yapmamaları uyarısında bulunan Yılmaz, ”Yaşanmakta olan mali çalkantının derinleşmesi, boyutu, alacağı yön, döviz piyasaları üzerinde etkili olmaya devam edecektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.