IMF’ye Fransız kadın başkan

ABD’de cinsel taciz suçlamasıyla ev hapsinde tutulan ve görevinden istifa etmek zoruna kalan Dominique Strauss Kahn’dan boşalan IMF başkanlığına bir başka Fransız geldi.

Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens ile yarışan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, bu koltuğa oturan ilk kadın oldu.

IMF İcra Direktörleri Kurulu’ndan, 55 yaşındaki yeni başkanın oybirliğiyle seçildiği açıklaması gelirken, Lagarde 5 yıl sürecek görevine 5 Temmuz’da başlayacak.

Uluslararası Para Fonu Başkanlığı koltuğunda ilk kez bir kadına emanet. Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde IMF’nin yeni başkanı oldu.

ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerin desteğini alması nedeniyle seçilmesine kesin gözüyle bakılan 55 yaşındaki Lagarde, paranın patronluğu için Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens’le yarıştı.

Gelişmekte olan ülkelerse, yine bir Avrupalı’nın IMF Başkanlığı’na getirilmesine karşı çıkıyordu.

IMF’nin eski başkanı Strauss Kahn, New York’ta kaldığı otelde çalışan bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. 24 saat ev hapsinde kalmak üzere serbest bırakılan ve yargılanma süreci devam eden Strauss Kahn, 19 Mayıs 2011 tarihinde görevinden istifa etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here