IMF’ye göre cari açık azalacak

IMF’ye göre cari açık azalacak

0
PAYLAŞ

Uluslararası Para Fonunun (IMF) Dünyanın Ekonomik Görünümü raporunda, Türkiye’nin bu yıl ve 2007’deki büyüme oranları, gayri safi yurtiçi hasıla bazında yüzde 5 olarak tahmin edildi. 


Raporda cari açık oranının gelecek yıl azalacağı beklentisi de dile getirildi. 


IMF ve Dünya Bankasının bu sene Singapur’da düzenlediği yıllık sonbahar toplantılarının hemen öncesinde yayımlanan rapora göre, Türkiye’de bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 6,7’si olarak çıkması beklenen cari açık oranının, gelecek yıl yüzde 5,8’e gerilemesi bekleniyor. 


Türkiye’de yıllık ortalama tüketici enflasyonunun bu sene yüzde 10,2, 2007’de de yüzde 7,2 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu. 


IMF’nin daha önce hazırladığı Dünyanın Ekonomik Görünümü raporlarında Türk ekonomisinden genellikle 2-3 ayrı paragrafla bahsedilirken, son raporda Türkiye’ye, Avrupa’daki gelişmekte olan piyasalar bölümünün içinde diğer ülkelerle birlikte atıfta bulunuldu. 


Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı gelişmekte olan piyasaların, uzun süreli büyüme dönemlerinin ardından, para birimlerinde meydana gelen değer kaybıyla birlikte fiyat baskısı altına girdiği belirtildi. 


Türkiye’de enflasyon baskısı ve Lira’daki değer kaybına karşı Haziran’dan bu yana faiz oranlarının yüzde 4,25 yükseldiği hatırlatılırken, büyümenin yavaşlayabileceğine işaret edildi. 


Raporda, iç talep baskısının azaltılması için, Türkiye gibi bazı gelişmekte olan piyasalarda, mali politikaların bir ölçüde sıkılaştırılmasının yararlı olabileceği kaydedildi.

BİR CEVAP BIRAK

four − four =