Çin sonunda köylülere bunu da yaptı!

Oraktan kilime, sarımsaktan kestaneye kadar pek çok mal ve üründe yerli ürünlerin rekabet gücünü ortadan kaldıran Çin mallarının arasında mantar da girdi. İlkbaharda kırsaldaki yurttaşların önemli bir gelir kaynağı olan doğal kuzu göbeği mantarını kültür ortamında yetiştiren Çin, Avrupa pazarında 90 ila 280 Euro arasında alıcı bulan Türk köylüsünün topladığı kuzu göbeği piyasasına büyük darbe vurdu.

KUZUGÖBEĞİ MANTARI ÜRETEN ÇİN, KÖYLÜNÜN KABUSU OLDU
Nisan ayıyla birlikte orman köylülerince toplanmaya başlanan kuzugöbeği mantarı (morilles-morchella), kırsalda yaşayan halk için önemli bir gelir kaynağı. Toroslar’dan Batı Karadeniz’e ülkenin pek çok bölgesinde yetişen kuzugöbeğinin tazesi 90, kurutulmuşu ise 280 Avro’ya kadar alıcı buluyor. Ancak İsviçre, Fransa, Belçika ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine satılan kuzugöbeğini kültür ortamında yetiştiren Çinliler, Türk orman köylülerinin kâbusu oldu.

ÇARPICI GERÇEK TARIMIN BAŞKENTİNDE ORTAYA ÇIKTI
Gazeteci Pelin Gel Ağan’ın hazırlayıp sunduğu, Antalya’dan yayın yapan KanalV Televizyonu’nda yayınlanan ‘Tarımın Başkenti’ programında çarpıcı açıklamalarda bulunan Gıda Mühendisi ve doğal mantar ihracatçısı Zafer Duru, Türkiye’de yılda yaklaşık 600 ton kuzugöbeği mantarı toplandığını belirterek, bunun 300 tonunun dondurularak, 100 tonunun taze, geri kalanının ise kurutularak satıldığı bilgisini verdi.

ÇİN PİYASAYA GİRDİ, TÜRKİYE KUZUGÖBEĞİNDE AVANTAJINI YİTİRDİ
Kuzugöbeği mantarının Türkiye’de yetiştiği dönemin, Avrupa’daki Paskalya dönemine denk geldiğini ve bu dönemde en yüksek fiyattan alıcı bulduğunu dile getiren Duru, ancak Çin’in kültür ortamında kuzugöbeği mantarı yetiştirip piyasaya sürmesiyle Türkiye’nin geçmişe göre bu avantajını yitirdiğine dikkat çekti.

‘DOĞAL’ İBARESİ KOYUP TÜRK MANTARIYLA AYNI FİYATTAN SATIYORLAR
Türkiye’de doğadan toplanan kuzugöbeğinin kilosunun tazesinin 90 Avro, kurutulmuşun ise 180 ila 280 Avro arasında ihraç edildiğini anlatan Duru, Çinlilerin ürettikleri kuzugöbeğini de doğal Türk mantarıyla aynı fiyattan ve ‘doğal’ ibaresiyle sattıklarını belirterek, “Çinliler, kuzugöbeğinin en pahalı olduğu dönemi yakaladılar ve bizden önce piyasaya sürdüler. Ve bizim hazırladığımız 90 Avroluk tabağı şu an afiyetle yiyorlar. Kültüre almalarına rağmen ‘doğal’ diye satıyorlar. Herhangi bir sertifikaları yok. Son dönemlerde ‘organik’ ibaresini kullanıyorlar. Kuzugöbeği mantarı tablada iki gün içinde bozulur ama Çin’den gelenler bir hafta dayanıyor. Nasıl dayanıyor? Muhakkak kimyasal koruyucular kullanılıyor” diye konuştu.

TÜRK MANTARCILIĞININ SORUNLARI KONUŞULDU
Kuzugöbeği mantarıyla ilgili ihracat piyasasının Çinlilerin eline geçtiği bilgisinin tartışıldığı programa ayrıca Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer ve Korkuteli ilçesinde kültür mantarı yetiştiriciliğini başlatan girişimci İsmail Gülel konuk olurken, doğal ve kültür mantarcılığının sorunları tartışıldı.

ÇİNLİLER KUZU GÖBEĞİ PAZARINI KAPTI

ÇİNLİLER KÜLTÜR ORTAMINDA KUZUGÖBEĞİ MANTARI ÜRETTİ

ÇİNLİLERİN ÜRETTİĞİ KUZU GÖBEĞİ MANTARI TÜRK KÖYLÜSÜNÜN KAZANCINA ENGEL OLDU

Gazeteci Pelin Gel Ağan’ın hazırlayıp sunduğu Tarımın Başkentinden programında Çin’in mantar oyunu tartışıldı

Kuzu göbeği

Kuzugöbeği kurutularak da satılıyor

Tarımın Başkentinden programı KanalV’de yayınlanıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.