İNGİLTERE… Dostlarımdan paha biçilmez kitaplar (II)

Göç, gurbet, entegrasyon, özlem, nostalji.

Çok işledim bu konuları 15 yılı aşkın köşe yazarlığım sürecinde. Hala işlemeye devam ediyorum. 

Ancak özellikle Türkçe konuşan toplumların göç serüveni üzerine akademik, arşiv nitelikteki çalışmalara ender rastlıyoruz. 

Yakın bir geçmişte okuduğum çok değerli bir kitap bu boşluğu büyük ölçüde doldurdu. 

Regent’s Üniversitesi Ulusötesi Araştırmalar Merkezinde çalışan Doç. Dr. Tuncay Bilecen araştırmacılara kaynak olacak nitelikte önemli bir kitap yayınladı. 

“Türkiye’den Birleşik Krallık’a Göçler” isimli kitapta 2013 yılından itibaren 150 Türkiye kökenli göçmen ile yaptığı kişilerin öykülerine yer verdi. 

Daha önce göç konusunda çeşitli araştırmalar yapan Bilecen, kitabında göç süreci yaşayan kişilerin Birleşik Krallık’ta yaşadıkları sosyal, ekonomik güçlükleri, ülkeye uyum sağlamakta çektikleri güçlükleri, uyum sağlayamayanların geri Türkiye’ye döndüklerinde yaşadıklarını sürükleyici bir dille anlatmaktadır. 

Söyleşi yaptığı kişilerin kitapta yayınlanan şu sözleri ilginçtir: 

“Bir gün arkadaşım beni Green Lanes’e götürdü. Ankara Yeni Mahalle, Demetevlerde hissettim kendimi. Şimdi orada yaşıyorum. Herhalde bir kültür şoku yaşadım ben buraya gelince. Buraya gelmek beni rahatlattı”. 

Sadece Türkiye’den değil, doğdukları diyarları çeşitli nedenlerle terkedip Birleşik Krallık ve diğer ülkelere göç edenlerin kendilerini bulacakları bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim.

Kitap aşağıdaki adresten alınabilir: Fieldseat Café: 665 High Rd, Tottenham, London N17 8AD 

Ayrıca aşağıdaki Web sitesinden de kitabı satın alabilirsiniz.
https://pressdionysus.com/product/venice-book/

***

Dostlarımın gizli, daha doğrusu bilmediğim yeteneklerini öğrenmek bana büyük keyif verir. Kazım Altan dostumu yıllardan beri eğitimdeki çalışmaları ile tanıyorum.

Sessizce, mütevazi bir tavırla kariyeri zarfında eğitime, ve gönüllü olarak da bizim çocuklarımızın eğitimine çok özverili hizmetlerde bulundu. Şimdi kabuğuna çekilmiş durumda. Öyle sanmıştım! Meğer dostum harıl harıl kitap yazmakla meşgulmüş.

Kazım’ın tiyatro sevdasından haberim vardı. Hoş, onu da yenile öğrendim ya. 

Kazım Altan’ın “Pantelis” isimli kitabı geçen yılın sonlarına doğru yayınlandı. İngilizce yazdığı kitabın Türkçe tercümesini kendisi yaptı. Ben ilk çıkan Türkçe çeviriyi okudum, ve hüzün ile karışık müthiş bir zevk aldım.

Devamlı söylenen bir klişe vardır. “Bu kitapta kendinizi bulacaksınız”. Ben ve kitabı okuyanlar eminim Panteli, Gilianne ve Patryk’in hazin öykülerinde bir şekilde gerçekten kendilerini veya yakından tanıdıkları kişileri bulacaklardır. 

Ruh sağlığı, kitabın üç öyküsünün kahramanları arasındaki ortak temadır. Böylelikle değerli dostum göç ile ruh sağlığı arasında da paraleller olduğuna işaret ediyor. 

Çok süslü dille yazılmış kitapları hiç sevmem. Yalınlık bir kitapta, bir yazarda aradığım en önemli vasıflar arasında gelir. 

Kazım Altan’ın kullandığı dil yalın ve sürükleyici. O yüzden okumaya başladıktan sonra elinizden düşürmeden okuyacağınız bir kitap olacaktır “Pantelis”s. Ben öyle yaptım. Kitabı www.pressdionysus.com adresinden alabilirsiniz.

***

Ocak 2020’de “Nicosia Beyond Barriers – Voices From A Divided City” (“Sınırların ötesindeki Lefkoşa – Bölünmüş bir Şehirden Sesler”) kitabının tanıtımına katımıştım. Çok duygusal anlar yaşadım orada, tutkusal bağlarım olan gizemli şehir Lefkoşa’yı hatırlayıp.

Nostaljik, hazin olduğu kadar geleceğe umutla bakan bir antolojidir “Sınırların ötesindeki Lefkoşa – Bölünmüş bir Şehirden Sesler” kitabı. Umutlu olmaya neden, kitaba katkı koyan barış savaşçılarıdır. Kitap bu adresten tedarik edilebilir. https://www.amazon.com/Nicosia-Beyond-Barriers-Voices-Divided/dp/086356674X

Kitap hakkında detaylı bilgi için lütfen bu linkten geçen yıl yazdığım yazıyı okuyunuz. https://www.acikgazete.com/dostlarimdan-paha-bicilmez-kitaplar/

Kitaplar yazmakla bitmez. İlerideki haftalarda zaman zaman kitapları, yazarlarımızı tanıtmaya devam edeceğim.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.