İngiltere: Irkçı hastalara ilaç verilmesin

İngiltere’de hastane çalışanlarına ırkçı davranışlarda bulunan hastaların ilaçlarının durdurulması tartışılıyor…

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS Trust) tarafından duyurulan bir habere göre, hastane çalışanla­rını ırkçı saldırılar ile rahatsız eden hastaların önce uyarı alıp, devam etmeleri durumunda ilaçlarının ke­silebilmesi gündeme geldi.

North Bristol Trust hastanesi ta­rafından başlatılan ‘Red Card to Ra­cism’ (Irkçılığa Kırmızı Kart) kam­panyası, son yıllarda artan hastane çalışanlarını hastalar tarafından uğ­radığı ırkçı saldırıların önüne geç­meyi hedefliyor. Ceza alacak dav­ranışların arasında ırkçılığın yanı sıra seksistlik ve homofobiklik de yasak sayılacak. Yürürlüğe girecek yeni kurallara göre ırkçı ve ayrımcı dilde konuşan hastalar önce u yarılacak,ancak devam ederlerse en uygun ve güvenli zamanda ilaçları ve bakımları hastane tarafından ke­silecek. Avon and Somerset Police departmanından PC Gethin Jones, basın ile paylaştığı açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Hastanelerde karşılaşılan ırkçı saldırıların gittikçe arttığı şu gün­lerde, kesin olarak belirtmemiz ge­rekir ki bu tip ayrımcı dillerin hasta­nelerde asla yeri yoktur ve en uygun cezalar ile cezalandırılacaktır”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.