İNGİLTERE… Londra’daki Kıbrıslı toplumun en önemli iki gündemi…

Londra’daki Kıbrıslı toplumla ilgili önemli bir gelişmeye de BK hükümetinin KKTC Ercan’a direk uçuşlar yapılması için 10 bini aşan imzaya “No” yanıtı vermesiydi. BK’nin açıklaması şöyle:

“BK’nin, Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuşlara izin verme gibi bir planı yoktur. Doğrudan uçuşlar, uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülükleri ihlal eder. BK, kendi ilan ettiği ‘KKTC’yi bağımsız bir devlet olarak tanımıyor. BK, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni, Kıbrıs adasının egemen makamı olarak kabul etmektedir. Sonuç olarak BK hükümeti, Kıbrıs’ın kuzeyindeki idare ile bir ‘Hava Hizmetleri Anlaşması’ müzakeresi gerçekleştiremez. Kıbrıs Cumhuriyeti, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ile Kıbrıs’ın kuzey kesiminde herhangi bir havaalanı belirlememiştir; bu nedenle, Kıbrıs’ın bu bölgesindeki hiç bir havaalanı ICAO tarafından uluslararası trafiğe açık olarak listelenmemiştir.”

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin yönetim kurulu ve bazı Kıbrıslı Türkler İngiltere’deki 2019 Genel Seçimleri’nde Muhafazakar Parti’yi desteklemiş, özellikle Ian Duncan Smith’in KKTC’ye direk uçuş sözlerine inanmıştı. Aslında bizimkiler de o kadar saf değildi. “İnanmadılar, bile bile kandılar” desem yeridir.

***

Öte yandan 11 Ekim’de KKTC’de Cumhurbaşkanı seçimleri var. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs’ta Federasyon önerilerine karşıyız” demekle Federasyon çözüm modelinin vazgeçilmez olduğunu savunan aday Mustafa Akıncı (Mevcut cumhurbaşkanı, bağımsız) ve Tufan Erhürman’a (Cumhuriyetçi Türk Partisi) karşı olunduğunu hissettirdi. Diğer adaylar ise şöyle: Ersin Tatar (Mevcut başbakan, Ulusal Birlik Partisi), Kudret Özersay (Bağımsız), Serdar Denktaş (Bağımsız), Erhan Arıklı (Yeniden Doğuş Partisi), Arif Salih Kırdağ (Bağımsız), Ahmet Boran (Bağımsız).

Londra’da yaşayan Kıbrıslı dostum yazar ve eğitimci Ertanç Hidayettin, sosyal medyada yaptığı ankette üç soru sordu:
1. Kıbrıs’ta 11 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Seçimi yapılacağından haberiniz var mı?
2. Bu seçim sizin için ne kadar önemlidir?
3. Oy hakkınız olsaydı hangi adaya oy verirdiniz?

Yanıtlar için 1 Ekim’e kadar zaman tanısa da katılımcıların eğilimi şöyle özetlenebilir:
1. İlgiyle takip ediliyor
2. Seçimler önemli bulunuyor
3. Çoğunluk Mustafa Akıncı’ya oy verirdi çünkü Kıbrıs’ta çözüme katkı koyabilecek tek aday olarak görünüyor.

Hidayettin yazısını şöyle devam ediyor:

“Akıncı 5 yıl önce bu vaatle Cumhurbaşkanı seçilmişti. Başaramadı. Seçim kampanyası esnasında bu kez seçimi kazanırsa çözüme nasıl ulaşmaya çalışacağını anlatmıyor. Değişen konjonktüre rağmen 5 yıl önce söylediklerini tekrarlıyor. Kişisel olarak ben Kıbrıs’ta çözümü politikacıların değil, halkın getireceğine inanırım. Pek az takip etme motivasyonu bulabildiğim seçim kampanyası süresince iki taraf arasında güven artırıcı önlemlerden bahseden bir aday duymadım. Halbuki Kıbrıs’ta çözüme yol açacak barışı sağlamanın tek yolu taraflar arasında yakınlaşmayı sağlamaktan geçer. Kıbrıs toplumlarının barışa ihtiyacı var. Önce barış. İki toplum arasında barış sağlanırsa zaten çözümü toplumlar sağlar. Çıkarı çözüm olmayan siyasilere rağmen.”

Önceki haberİNGİLTERE… İşte bu bizim hikayemiz
Sonraki haberBoris Johnson: Dedem Ali Kemal de çapkındı
Faruk ESKİOĞLU
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.