İNGİLTERE… Tottenham Park Mezarlığı’nda sorun sürüyor

Dostlar toplumla ilgili sorunları elimden geldiğince bu sayfada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Farkındalık yaratma ve yetkililerin ilgisini çekme uğraşım bazen işe yarıyor, yapılan bir yanlış düzeltiliyor. O zaman da çocuklar gibi seviniyorum. Kaleme aldığım bazı sorunlar var ki içimi acıtıyor. Ölenlerin üzerinden rant sağlama çabası da bunlardan biri. Son olarak “kargo” denilerek fahiş fiyata cenaze taşımacılığını “ölü soyuculuğu” diye eleştirmiştim. Yazım işe yaramış cenaze taşıma ücretinde ciddi indirime gidilmişti. “Cenaze ile birlikte uçacak yakınlarına da uçuş indirimi getirilmeli” talebim de bakan koltuktan düşünce sümen altı edildi.

Toplum cenazeleriyle ilgili 6 yıl öncesinde gündeme gelen sorun da, Londra’daki bizim toplum başta olmak üzere yoğunlukla Müslümanların defnedildiği Tottenham Park Mezarlığı’nda sahipli eski mezarların tekrar satılmasıydı.

Arkadaşım Mustafa Topkaya’dan aldığım telefona göre bu sorun hâlâ sürüyor. Topkaya, eniştesi Ali Atmaca’nın Tottenham Park Mezarlığı’an defini sırasında eski bir mezarlığın kendilerine satıldığını anladıklarını ve belirterek şunları söyledi:

“Bu cenaze sahipleri için gerçekten çok acı. Son görevinizi yapan acılı aile, kazılan mezarlık yerinde başka bir mezar görüyor. San dakika çaresizliğinde sevdiğinizi oraya defnetmek zorunda bırakılıyorsunuz. Bize önceden mezar alanı kalmadığı söylense başka seçeneklere bakardık. Bu tam bir kapitalist açgözlülük. Daha önceki gündeme getirilen sorunlar çözülmeden aynı şekilde sürüyor. Mezarlık işletmecisi özel şirket eleştiri ve uyarılara kulak asmayarak yasaları çiğniyor, vicdanları yaralıyor.”

Mustafa Topkaya

Topkaya, “Baroness Meral Ece’nin ve Enfield Belediyesi’nin bu konudaki çabaları çok yerinde. Ne yazık ki 2021 Şubat’ında yaşadığımız bu hüzünlü olay sonrasında mezarlık sahiplerinin bu konudaki kampanyayı da kandırdığını söyleyebilirim. Bu yasadışılık durdurulmalı. Yetkilileri göreve çağırıyorum” diye devam etti.

Dostlar 2018 yazında Londra’daki Montagu Road’daki Tottenham Park Mezarlığında eski mezarlardan kemiklerin çıkarılıp “yeni mezar” diye satıldığı iddia edilmişti. Tottenham Park’ta yakınlarının mezarı bulunan toplum üyelerinin tepkisi üzerine Barones Meral Ece’nin önderliğinde Mezarlık Kampanya Grubu oluşturulmuş ve sorunun çözülmesi için işletmeciye baskı yapılmıştı.

Mezarlık Kampanya Grubu’nun 2018’in Kasım ayında düzenlediği protesto gösterisine KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Barones Meral Ece, Milletvekili Bambos Charalambous, Belediye Lideri Nesil Çalışkan, Meclis üyeleri Halil Halebi ve Alev Cazımoğlu katılmıştı.

Barones Ece o dönem konuyu Adalet Bakanlığı’nın ilgisine taşıyacağını belirterek şunları söylemişti:

“Aile mezarlarımızı yüzlerce insan gibi bende düzenli olarak ziyaret ediyorum. Bu mezarlık, başta Kıbrıslı Türkler olmak üzere son on yıl boyunca Müslüman topluluklar için bir mezarlık alanı olarak hizmet etti. Özel mezarlık sahipleri diledikleri gibi hareket ediyor. Dolayısıyla, Tottenham Park Mezarlığı gibi özel mezarlıklar, belediye mezarlıkları gibi aynı yasal çerçeve içerisinde çalışmalı ve denetlenmeli. Tottenham Park Mezarlıkla ilgili endişeler ciddi bir şekilde ele alınmalı.”

Tottenham Park Mezarlığı işletmecileri ise mezarlıkta bulunan kemiklerin Tottenham Park Mezarlığı’na ait olmadığı hayvanlara ait olduğunu öne sürmüştü.

Dostlar Tottenham Park Mezarlığında olup bitenler hoş görülemeyecek niteliktedir. Mezarlık sahibinin rantı uğruna cenazelerimize saygısızlığa göz yumamayız. Topluma hizmet eden bütün dernekleri ve duyarlı toplum üyelerini, Barones Ece ve Mezarlık Kampanya Grubu’nun arkasında durmaya davet ediyorum. Bu kronik sorunu kökünden çözelim. Tottenham Park Mezarlığı işletmecileri yargıda hesap vermeli ve ruhsatları da derhal iptal edilmelidir. Yetti gari!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.