İngiltere’de “polis devleti istemiyoruz” eylemi

İngiltere’nin Bristol kentindeki polis karakolu önündeki protestoda çıkan arbedede eylemcilerin, iki polis minibüsünü de ateşe verdiği öne sürüldü.

İngiltere’de polise protestolara müdahale için daha fazla yetki veren yasa tasarısına karşı Bristol kentinde düzenlen gösteri, şiddet olaylarına dönüştü.

Tasarı karşıtı yüzlerce kişi, Bristol merkezinde toplanarak Bridewell Polis Karakoluna yürümeye başladı. Polis, tasarının geri çekilmesini isteyen göstericilere karakola vardıklarında müdahale etti.

Ulusal basında yer alan haberlere göre; polise direnen eylemciler, karakolun camlarını taşlarken, polislere de havai fişekle karşılık verdi. Göstericiler, ayrıca karakol önündeki ve yakınlarındaki bir parktaki iki ayrı polis minibüsünü ateşe verdi.

İngiltere ve Galler Polis Federasyonu Başkanı John Apter ise, olayları “korkunç” olarak niteleyerek, “Bazı polis memurları çok kötü yaralandı, polis araçlarına zarar verildi, bir polis karakolu saldırıya uğradı” dedi.

Tartışmalı tasarının yasalaşması durumunda polis, protestolar için başlama ve bitiş saatleri belirleyebilecek.

Belirli bir gürültü seviyesi belirlenebilecek ve gürültünün, bir kurumunun işlerini veya ulaşımı aksatacak ya da çevredeki kişiler üzerinde ciddi etki oluşturacak noktaya varması halinde gösteriye müdahale edilebilecek. Yasaya karşı gelenlere 10 yıla kadar hapis ya da para cezası verilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.