Irak soruşturmasında Miliband da ifade verdi

Irak soruşturmasında Miliband da ifade verdi

0
PAYLAŞ

Miliband, ülkede Kasım ayından bu yana devam eden, Irak savaşı dönemi ile sonrasındaki politikaların masaya yatırıldığı “Irak Soruşturması” kapsamında bugün, soruşturmayı yapan heyetin sorularını yanıtladı.

2003’de Irak’ın işgali sırasında eğitim bakanlığında devlet sekreterliği görevinde bulunan Miliband’ın, 2007 yılında Dışişleri Bakanlığı görevini üstlendiğinde halen Irak’ta bulunan İngiliz askerleri daha sonra bu ülkeden çekildi.

Mayıs ayının başında İngiltere’de yapılması planlanan genel seçimden önce soruşturmada yer alan son üst düzey yetkili olan Miliband, ülkesinin Irak’taki savaştan “yanlış dersler çıkarmaması gerektiğini” söyleyerek, İngiltere’nin uluslararası platformdaki rolünü devam ettirmesi, dünyaya sırtını dönmemesi gerektiğini vurguladı.

Irak savaşıyla BM’nin itibarının sarsılmadığını da savunan Miliband, “Ölümler ve yıkımlar oldu ama özgürlük de oldu” dedi. Irak’ta bazı hataların yapıldığını kabul eden Miliband, ancak bunun İngiltere’nin dünyada demokrasiyi teşvik etmesini engellememesi gerektiğini kaydederek, “Irak’ı sömürgeleştirmek için bu ülkeye giden bir güç değildik” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Miliband, dün yaptığı açıklamayla da Irak’taki seçimlerin “ülkedeki demokratik gelişmenin önemli bir işareti” olduğunu söylemişti.

Şimdiye kadar Irak savaşı döneminin Başbakanı Tony Blair, Maliye Bakanı ve şimdiki Başbakanı Gordon Brown, Dışişleri Bakanı ve şimdiki Adalet Bakanı Jack Straw ile çok sayıda diplomat ve yetkilinin dinlendiği “Irak Soruşturması”nın bu yıl boyunca sürmesi bekleniyor.

Soruşturmanın sonunda kimse hakkında cezai işlem uygulanmayacak, ancak emekli bürokrat Sir John Chilcot başkanlığındaki heyet bir rapor hazırlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

16 − fifteen =