Irak ve Kürtlere İngiliz askeri

Gazete haberinde, açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılmasının beklendiğini, sayıları az da olsa, 2011’de Irak’tan çekilen askerlerin yeniden bu ülkeye gideceğine dikkat çekiyor.

Times’a göre üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, ” IŞİD’le savaşında Irak ordusunu güçlendirmek için askerlerin eğitimleri konusunda nasıl destek olabileceğimizin yollarını değerlendiriyoruz” dedi.

Gazete, ülkenin kuzeyi ve batısında bu yılın başlarında IŞİD’in eline geçen toprakları geri alamayan Irak ordusuna yardım etmeleri için İngiltere ve müttefiklerine baskının arttığını kaydediyor.

Bir hükümet yetkilisi ise “Stratejimizde öncelik Irak’a ait. Bu çok önemli. Çünkü Irak başarısız olursa büyük sorun yaşarız. Irak’ta istikrarı sağlayabilirsek, Suriye’de de başarılı olma şansımız olur” dedi.

Times, Amerikan Savunma Bakanlığı’nın bir raporuna dayanarak, Irak birliklerin en az yarısının etkisiz olduğunu ve IŞİD karşısında varlık gösteremeyen Irak ordusunun acilen eğitime ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Gazeteye göre Amerika Birleşik Devletleri’nin, Irak’a 500 asker gönderme kararına rağmen yaklaşan genel seçimler öncesinde bu ülkeye asker gönderme vaadinde bulunmaktan çekinen İngiltere hükümeti yardım taleplerini ağır alıyordu.

Times, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın her fırsatta Irak’a kara birlikleri göndermeyeceğini söylediğini, ancak Irak ordusunu desteklemek ve Londra’nın Bağdat üzerinde 2003’teki işgal sonrasında çekilmesinin ardından yitirdiği nüfuzunu geri kazanabilmesi için bu ülkede varlık göstermesi gerektiği düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here